Biznes plan to bardzo ważne narzędzie każdego przedsiębiorstwa. Dlaczego biznes plan jest aż tak ważny? Skąd wziąć biznes plan?

Otóż biznes plan wytycza wszystkie najważniejsze cele danego przedsiębiorstwa. Podpowiada w dokonywaniu późniejszych wyborów, mniej, lub bardziej ważnych, jednak zawsze związanych z przyszłością i rozwojem firmy. Biznes plan stanowi również analizę stanu firmy.

O ile podstawową rolą biznes planu jest wewnętrzne wspomaganie rozwoju firmy, o tyle narzędzie to pełni jeszcze inną, ważną dla przedsiębiorstwa funkcję – przedstawiane bankom, czy potencjalnym inwestorom, ułatwia pozyskiwanie źródeł kapitału.

Skąd wziąć biznes plan? Tak naprawdę mamy dwie opcje – albo napisać biznes plan samemu, albo też zlecić jego napisanie zewnętrznej, wyspecjalizowanej firmie. Każde z w/w rozwiązań posiada zarówno zalety, jak i wady. Biznes plan pisany przez nas samych powinien być bliższy naszemu przedsiębiorstwu. Jednak nie mając doświadczenia nie trudno o napisanie słabego biznes planu, który może stać się kulą u nogi naszej firmy. Aby temu zapobiec, warto poczytać dostępne w Internecie publikacje na temat pisania biznes planu, albo zapisać się na odpowiednie szkolenie.

Wybierając drugą opcję mamy niemal pewność, że napisany biznes plan będzie co najmniej dobry i profesjonalny. Warto samemu się nad tym zastanowić i dokonać właściwej decyzji.

Statystyki mówią, że większość zakładanych w naszym kraju firm upada po maksymalnie roku istnienia. Zmniejsz szansę na to, że Twój trud i pieniądze włożone w rozwój przedsiębiorstwa pójdą na marne. Posiadaj dobry biznes plan.