Oni też są ludźmi, jak ty czy ja. I należy im się szacunek. Z góry skazujesz ich na nienawiść bo myślą w inny sposób niż ty? Czy to samo robisz z osobami, które postrzegają świat w innych kategoriach politycznych czy religijnych? Widzisz, drogi czytelniku – ci pierwsi niekiedy nie mają wyboru; ci drudzy tak. Szufladkujesz homoseksualistów ze względu na ich upodobania – a czy kiedykolwiek spotkałeś kogoś takiego? Jeśli tak, to musiał nieźle nadepnąć ci na odcisk. W przeciwnym wypadku – myślisz stereotypowo.

Jeśli jesteś z góry uprzedzonym homofobem, którego brzydzi ten fakt i który nie da się przekonać do innej racji, nie czytaj dalej. Szkoda twoich i moich nerwów. Jeśli twoje rozumowanie sprowadza się głównie do negatywnych odczuć w stosunku do nich, to tylko i wyłącznie twój problem. Nie ich. To trochę tak, jakbyś próbował recenzować książkę wcześniej jej nie czytając.

tolerancja

.
Destruktywny wpływ stereotypów

Ludzie zastanawiają się kto jest mężczyzną, a kto kobietą w związku dwóch facetów. Nie spotkałem jeszcze geja, który odpowiedziałby na to pytanie w sposób prosty. Według nich nie istnieje coś takiego jak samiec i samica w relacji. Tu leży pies pogrzebany – obydwaj są mężczyznami i pociągają ich inni mężczyźni. Są gejami, a ich więź stanowią tylko oni dwaj – nie ma żadnej kobiety.

Stereotypy są dla homoseksualistów bardzo niekorzystne, a niekiedy katastrofalne w skutkach. Zmieniają ich postrzeganie względem innych i degradują do roli przedmiotów, nie istot ludzkich. Przez te uprzedzenia ludzie stwierdzają, że możemy czuć się z nimi komfortowo lub nie mieć nic przeciwko. To trochę tak, jakby stwierdzić, że nie mam nic przeciwko zakonnicom.

A co, jeśli powiem ci, że nie każda blondynka musi być głupia, a nie każdy facet z widłami to Posejdon?

Każdy człowiek jest inny i nie ma sensu na siłę przyporządkowywać wszystkim z osobna cech odpowiednich dla danej grupy społecznej.

.

Jest mężczyzna i jest kobieta.
To całkowita nieprawda, mieszająca ludziom w głowach. Jestem facetem i chcę się spotykać z facetem – tylko tyle i aż tyle. Nie ma żadnej Jadzi, Krysi czy Samanty. Żeńsko – męska dychotomia w ich stosunku jest szalenie heteronormatywna.
Zdarzają się sytuacje, w których jeden z mężczyzn jest bardziej kobiecy niż ten drugi, ale nie można tego powiedzieć o wszystkich związkach. Płeć i seksualność to dwie różne rzeczy i role wyznaczane przez płeć mogą być zmienne.
.
separator
Geje non-stop uderzają do heteroseksualnych facetów.
Nie wiem skąd mogło się to wziąć, ale nie słyszałem nigdy o podobnym fenomenie. Żaden z nich nie napadnie cię, kiedy przebierasz się na siłowni po ciężkim treningu.
Niewątpliwie w oczach homoseksualisty możesz wydawać się atrakcyjny, jednak nie znaczy to, że będzie on na siłę starał się przekonać do swoich racji. Czy spróbowałbyś tego samego z piękną kobietą, która nie jest tobą zainteresowana?
.
separator
Są zniewieściali i nie lubią sportu.
Zdziwiłbyś się. Gej to nie zawsze stereotypowa panienka z parad równości, która ubiera się w obcisłe ciuszki i interesuje się wyłącznie modą i sztuką. Może okazać się, że podobasz się stukilogramowemu, świetnie zbudowanemu mężczyźnie, który właśni asekuruje cię podczas treningu na siłowni.
.
separator
Królowie zakupów.
Możesz myśleć, że geje są zakupoholikami i nie robią nic innego poza bieganiem po centrach handlowych. To, że w większości przypadków dobrze wyglądają nie znaczy, że interesuje ich tylko to.
Znam wielu mężczyzn, którzy nie są homoseksualistami, a robią to zdecydowanie częściej niż ci opisywani w tym artykule. Jako doskonały przykład podam tutaj siebie.
.
separator
Wszyscy mają AIDS.
Tak, niektórzy naprawdę w to wierzą. Prawdą jest, że osoby homoseksualne są bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV, jednak nie należy mówić, że są to wszyscy. Oszacowano, że 1 na 15 gejów może być nosicielem wirusa.
Rodzi się teraz pytanie: co z oddawaniem krwi?
.
separator
Geje to plotkary.
Plotkary to złe określenie przynależące do kobiet, nie mężczyzn. Przyjmijmy wiec, że geje to plotkarze.
To w pewnym stopniu może być prawda, ale błędem jest określanie tym mianem wyłącznie ich. Mogą plotkować, ale nie bardziej niż ty lub pani z warzywniaka. Wobec tego nie jest to żadna cecha charakterystyczna, a raczej określenie dotyczące wszystkich ludzi, a w szczególności facetów.
.
separator
Najlepsi przyjaciele kobiet.
Ten stereotyp odnosi się pośrednio do punktu 2. To, że kobiety mają wsparcie u gejów wcale nie znaczy, że nie dotyczy to innych mężczyzn. Homoseksualny mężczyzna może mieć kolegów zarówno wśród facetów, jak i kobiet. Jest to całkowicie normalne.
Najprawdopodobniej wynika to z błędnego myślenia na temat tego, że gej zainteresuje się każdym innym mężczyzną. Nic bardziej mylnego! To tak jakby stwierdzić, że będącą w związku kobieta nie może mieć kolegów wśród innych facetów.
.
separator
Jeden na górze, drugi na dole.
Kwestia intymności pozostaje zróżnicowana dla każdego rodzaju związku, uwierzcie mi. Nie wyjaśniam więcej.
.
separator
Każdy z nich jest stylowy.
Oczywista nieprawda. Modne ubieranie się czy dbanie o wygląd swojej skóry, włosów i paznokci wcale nie klasyfikuje mężczyzny jako geja. A to naprawdę bardzo popularne – szczególnie wśród osobników płci męskiej, którzy wcale o siebie nie dbają i w kierunku atrakcyjnych facetów rzucają wyzwiskami „pedał” czy „homoś”. Faktycznie, bo to takie niemęskie i niepodobne do chłopa, który musi wyglądać jakby właśnie oderwano go od pługa.
I naprawdę zdarzają się homoseksualiści, którzy w ogóle nie zwracają uwagi na swój wygląd. Orientacja i styl nie zawsze idą ze sobą w parze.
.
separator
Geje pragną zniszczyć twoje małżeństwo, zabrać Święta i przynieść zgubę naszemu gatunkowi.
Muszę cię rozczarować. Oni, podobnie jak ty, chcą mieć kogoś z kim będą mogli spędzić resztę życia. Najlepiej w przystemplowanym przez Urząd Stanu Cywilnego związku.
Nie przekabacą twoich dzieci, kolegów, koleżanek do swoich racji. Nie sprawią, że staniesz się gejem – jeśli nim jesteś, sam się o tym dowiesz.
Nie walczą o to, by zgładzić wszystkich heteroseksualistów czy szerzyć propagandę po wszystkich zakątkach globu.
.
Chcą po prostu być szczęśliwi i postrzegani jako istoty ludzkie, nie biegające na dwóch nogach stereotypy.