Ostatnie lata w dobie kryzysu trochę zahamowały rozwój gospodarki a także całej branży budownictwa. Jednak w dalszym ciągu Polacy nie przestają stawiać nowych domów jednorodzinnych, zwłaszcza takich, które stawiane są wg. gotowych projektów domów. Chociaż przeprowadzane w lutym tego roku (tj. 2013r.) badania ukazały że coraz więcej naszych rodaków stawia na energooszczędne rozwiązania w swoim domu! Jeśli wziąć pod lupę te badania okazało się, że ponad 64% osób ankietowanych stwierdziło jednoznacznie, że w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy stosowało różnego rodzaju energooszczędne rozwiązania u siebie w domu do których zaliczono:

Ocieplenie ścian
wymiana żarówek, okien czy też sprzętu AGD na ten o wyższej klasie energooszczędności

Cieszący jest również fakt, że około 22% osób ankietowanych przyznało się, że wprowadzi takie rozwiązania w najbliższym czasie. Niestety reszta osób dość sceptycznie podchodzi do całego tematu. Budowa domu aby była przeprowadzona w myśl zasad energooszczędności trzeba oprzeć ją na wielu askpektach i tematach, tak naprawdę zacząć by trzeba było już od początku jednak jest kilka rzeczy, które pozwolą nam zaoszczędzić w przyszłości na ogrzewaniu a także przyczynić się do ochrony środowiska choć w niewielkim stopniu.
Rozpocząć możemy od stworzenia optymalnej termoizolacji w naszym domu (która w zasadzie jest naistotniejszą kwestią), czyli od poprawnego zaprojektowania systemu wentylacji aż do zastosowania dobrych materiałów izolacyjnych. W Polsce najpopularniejszym jest oczywiście w tym celu styropian, którego współczynnik przewodzenia ciepła czyli lambda jest na bardzo dobrym poziomie (oczywiście, różni się on nieznacznie w zależności od producenta).
Drugim elementem, który zachowa w naszym domu skutecznie ciepło to okna – one również dobrze jeśli są nowe i dobrane w myśl zasad energooszczędności. W przypadku okien współczynnikiem, który określa ich „energooszczędność” a w zasadzie przenikanie ciepła jest współczynnik Uw dzięki, któremu łatwo określimy, które okna są „lepsze”. Standardem w przypadku okien jest gdy współczynnik ten waha się na poziomie 1,3-1,4W/m2K jednak jeśli bardzo zależy nam na energooszczędności powinniśmy wybrać okna specjalnie zaprojektowane, które posiadają ten współczynnik nawet na poziomie mniejszym niż 1,0W/m2K! (dodać należy, że rekordem na rynku są okna, które charakteryzują się poziomem Uw = 0,58W/m2K.
Oczywiście same okna i izolacja to nie wszystko dla energooszczędnego domu dlatego wszystkie osoby zainteresowane zapraszam na różne portale budowlane i fora gdzie znaleźć można dokładne projekty domów budowanych „w zgodzie ze środowiskiem” oraz takich, dzięki którym zaoszczędzimy później na grzaniu.