Kiedyś, samo użycie słowa „kalesony”, przyprawiało mnie o zawroty głowy. Może była to wina otoczenia – wśród chłopaków noszenie pod spodniami czegokolwiek innego niż majtki i skarpetki zazwyczaj kończyło się wyśmianiem (ba, chyba nadal tak jest). Z drugiej strony, to raczej żaden powód do wstydu. W końcu nosząc je, troszczysz się o swój komfort – zarówno termiczny, jak i psychiczny.

Starzeję się.

Ale różnica jest naprawdę duża, serio. Szczególnie gdy na zewnątrz, jak teraz, panuje lekki mróz, wynoszący przeszło -10 stopni.

fair-isle-gift
Kalesony a reakcja otoczenia

Obecnie wielu mężczyzn i chłopców stwierdzi, że kalesony są najbardziej znienawidzoną przez nich częścią ubioru i noszą je tylko wówczas, gdy na zewnątrz nie da się inaczej przeżyć. Nie chcę z tym polemizować, choć personalne odczucia mam zdecydowanie inne.

Największy problem na jakie można natrafić przy ich noszeniu to dyskomfort wynikający z nieprzyzwyczajenia do tego rodzaju bielizny. Bardzo często faceci zwyczajnie nie lubią mieć pod spodniami niczego innego oprócz majtek i skarpetek i za żadne skarby nie dadzą się przekonać. Ich usprawiedliwienia są jak najbardziej uzasadnione – sam mam awersję na przykład do golfów, których styl bardzo mi doskwiera.

Kolejna sprawa to brak uniwersalności w przypadku kalesonów. Na zewnątrz może być siarczysty mróz, ale jednak możemy tam przebywać tylko pół godziny, przykładowo w drodze z domu do pracy. Potem zaczyna się większy problem – kilka godzin w ciepłym pomieszczeniu – i to z dodatkową ochroną w postaci warstwy bielizny pod spodniami. Sam uważam, że czasy grubych, niewygodnych kalesonów bezpowrotnie przeminęły i do dyspozycji mamy teraz wygodne, niekrępujące ruchów, gatunki.

.
Materiał robi różnicę

Materiał, z jakiego kalesony są zrobione, może robić bardzo dużą różnicę. Decyduje on o tym, czy bielizna spełnia swoją funkcję – trzyma ciepło, wchłania ewentualny pot i wydala go na zewnątrz. Do dyspozycji mamy materiały naturalne oraz sztuczne i tylko od nas zależy w czym najlepiej się czujemy i co najbardziej nam odpowiada. Istnieją także połączenia materiałów naturalnych ze sztucznymi – może to zmniejszyć ich koszt.

Materiały naturalne: bawełna, wełna.

Materiały sztuczne: elastan, poliester, poliamid, polipropylen, wiskoza, nomex.

bawełna

Kalesony bawełniane

To chyba najpopularniejszy materiał dostępny na polskim rynku i właściwie nic dziwnego, gdyż spełnia on wszystkie wymogi postawione przez mężczyzn w tej kwestii.

Bawełna jest miła dla skóry, lekka i przewodząca powietrze. Materiał ten oddycha, wchłania pot oraz gwarantuje doskonałą izolację nóg przed chłodem.

Są tanie i gwarantują komfort termiczny w granicach temperaturowych od -10°C do +5°C.

.

.

.

wełnianeKalesony wełniane

Są mniej popularne niż kalesony bawełniane i wynika to zapewne z faktu, że są nieco droższe. W zasadzie cena idzie również w parze z jakością, więc wybór powinien ograniczać się do grubości naszego portfela oraz przeznaczenia bielizny.

Grzeją podczas ujemnych temperatur i oddają ciepło, kiedy jest gorąco. Można zaliczyć je więc do grupy bielizny termoaktywnej.

Wełna dobrze dopasowuje się do naszej skóry, jest bardzo ciepła i przyjazna dla ciała.

Gwarantuje komfort termiczny w granicach temperaturowych od -20°C do +15°C.

.

.
spandex

Kalesony z materiałów sztucznych

Najczęściej stosowane tworzywa sztuczne to tkaniny poliestrowe i poliamidowe, bardzo często łączone z elastanem.

Kalesony tego typu doskonale chronią przed zimnem i wiatrem, mają właściwości oddychające, doskonale absorbują i odprowadzają pot. Szybko wysychają.

Są bardzo lekkie i idealnie dopasowują się do ciała (dla niektórych może aż za bardzo).

.

.
Istotne fakty

Nie marzniesz.
Albo przynajmniej nie w takim stopniu jak bez nich. Naprawdę, różnica w trzymaniu ciepła jest spora i nie ma co dywagować na ten temat.
.
Nie nagrzewasz się.
Tak, niektóre kalesony nie tylko nie dopuszczają zimna do twoich nóg, ale także oddają ciepło w przypadku wysokich temperatur.
.
Ograniczasz zatarcia.
Jeśli kiedykolwiek miałeś styczność z tą przypadłością – w ten sposób możesz jej uniknąć.
.
Dobierz odpowiedni rozmiar.
Zbyt ciasne kalesony mogą uwierać, zbyt szerokie – powodować nieprzyjemne uczucie „pełności” i nadmiaru zbędnego materiału.
.
Wybierz adekwatny rodzaj.
Kalesony zwykłe (bawełna, poliester) są przeznaczone do użytku codziennego. Bielizna termoaktywna doskonale nadaje się do uprawiania różnych sportów.
.
Zwróć uwagę na cenę.
Ceny najtańszych, bawełnianych kalesonów, oscylują w granicach 30-40 zł. Kwota, jaką należy przeznaczyć na zakup termoaktywnych może zamknąć się nawet w kilkuset złotych.