Niektórzy ludzie pocą się bardziej niż inni – to fakt. Nie mówię tutaj o sytuacji, kiedy na zewnątrz jest lato i jesteśmy zmuszeni do biegu w 40-stopniowym upale, ale o nawet najmniejszym zwiększeniu temperatury otoczenia doprowadzającym do zamiany naszych ciał w wodę. To niekiedy sytuacja niezależna od nas i widać to na różnych przypadkach – jeden człowiek niesamowicie spoci się podczas jazdy rowerem, podczas gdy drugi jadąc obok, pozostanie względnie suchy.

To bardzo uciążliwy problem, z którym boryka się wiele osób (w tym także ja), dlatego warto przedstawić kilka najważniejszych faktów na ten temat.

.
To dobrze, że się pocisz

To normalna reakcja organizmu na jego zwiększoną temperaturę. Gdy wokół panuje upał, nasze ciało wytwarza więcej potu aby zbilansować ciepłotę ciała (przeciętnie 1 litr dziennie). Teoretycznie sprawa powinna być prosta, ale większość z nas nie chce doświadczać tego fenomenu głównie dlatego, że jest wstydliwy. To tak jak z puszczaniem bąków czy bekaniem, tylko w mniejszej, niezależnej od nas skali.

Dlatego nie ma co nawet mówić o poceniu się w zaciszu domowym – według mnie to sprawa zupełnie nieistotna. W tym wszystkim chodzi głównie o zatuszowanie tych nieszczęsnych kropelek na naszej twarzy, pod pachami, na plecach itd. Tak, aby nie skazywać innych na ten widok (i zapach).

pot1

.
Jak dużo to „za dużo”?

Czasami możesz być zwyczajnie przewrażliwiony w tej kwestii. Jeśli pocisz się latem, nawet w ogromnym stopniu, a prawie wcale nie pocisz się zimą – nie przejmuj się tym. To żadna przewlekła choroba, a naturalna reakcja organizmu i wątpię, by udało ci się coś z tym zrobić. To samo tyczy się jakiegokolwiek treningu. Problem pojawiłby się raczej wtedy, gdybyś nie pocił się wcale niż w przeciwnym wypadku.

Sytuacja robi się napięta w chwili, kiedy naprawdę pocisz się zawsze, niezależnie od sytuacji i pory roku. I w chwili, gdy pot zaczyna pojawiać się na miejscach, które wcześniej pozostawały suche – należą do nich przedramiona, dłonie, stopy oraz niektóre części twarzy. Może to być podarunek od genetyki albo hiperhydroza – schorzenie dotykające około 1% społeczeństwa, które należy skonsultować z lekarzem i znaleźć na nie sposób.

.
Jak z tym walczyć?
Przyczyna 1. Płeć.

Pewnie zdarzyło się komuś wejść do męskiej szatni po wyczerpującym dla facetów treningu. Fakt, że zapach unoszący się wewnątrz jest co najmniej nieprzyjemny, nie powinien nikogo dziwić. Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku kobiet, które mimo tego, że posiadają więcej gruczołów potowych, pocą się zdecydowanie mniej intensywnie.

Najwięcej pocą się mężczyźni utrzymujący swoje ciało w stosunkowo dobrej kondycji, najmniej kobiety prowadzące siedzący tryb życia.

Rada: Nie ma na to żadnej dobrej rady – twoja płeć jest raczej niezmienna, niezależna od ciebie. Możesz oczywiście poddać się operacji jej zmiany, ale wątpię, aby to było tego warte.

.
Przyczyna 2. Masa ciała.

Kolejną przyczyną nadmiernego pocenia się jest twoja waga. Mitem jest, że poziom tkanki tłuszczowej sprawia, że pocimy się bardziej. Przeprowadzono wiele badań, które udowodniły, że tłuszcz będący doskonałym termoizolatorem dla naszego organizmu, wcale nie odpowiada za nadmierne wytwarzanie potu.

Dla przykładu: Dwójka mężczyzn jeździ przez godzinę na rowerach. Jeden z nich jest niski i gruby, drugi wysoki i stosunkowo szczupły. Ich masa ciała jest jednakowa, jednak występuje zróżnicowanie w poziomie tkanki tłuszczowej. Rowerzyści wytwarzają pot w niemal dokładnie tych samych ilościach, a ich organizmy nagrzewają się w ten sam sposób.

Nie chodzi więc o to, jak bardzo otłuszczony jesteś, ale jak duży jesteś. To twoja ogólna masa ciała wpływa na to ile potu wytwarzasz, nie poziom tkanki tłuszczowej.

Rada: Postaraj się schudnąć, zrzucić trochę zbędnych kilogramów. Nie ma żadnego znaczenia czy chodzisz na siłownię i zwiększasz swoją masę mięśniową kosztem utraty tkanki tłuszczowej. Jeśli będziesz ważył więcej, będziesz też bardziej się pocił. Sprawdziłem to na własnym przykładzie i różnica była naprawdę zauważalna.

.
Przyczyna 3. Napoje.

Kofeina wzmaga pocenie się. Gorące latte czy espresso przyspieszają krążenie krwi oraz wzrost temperatury ciała, a co za tym idzie – zwiększają potliwość naszego organizmu.

To samo tyczy się czarnej herbaty w dużych ilościach oraz alkoholu – mają one identyczny wpływ na pocenie się co kawa.

Rada 1: Latem, kiedy jesteśmy skłonni pocić się bardziej, warto wyeliminować lub ograniczyć spożywanie wyżej wymienionych napojów. Zastąp je wodą mineralną i naparami ziołowymi (mięta, szałwia, pokrzywa)

Rada 2: Pijmy napoje w temperaturze pokojowej, nie wyjęte prosto z lodówki. Zimne pepsi z dodatkowymi kostkami lodu, organizm potraktuje jako zagrożenie dla właściwej ciepłoty i natychmiast podniesie swoją temperaturę. W przypadku ciepłego napoju będzie odwrotnie.

.
Przyczyna 4. Odżywianie.

Spożywanie pikantnego jedzenia sprawia, że temperatura naszego ciała lekko się podnosi, przez co pocimy się w większym stopniu.

Nadmierna ilość białka w diecie również powoduje zwiększoną potliwość. Pot wydzielany na skórze, zawiera w swoim składzie białko, które w kontakcie z bakteriami powoduje przykry zapach.

Rada: Unikaj pikantnych przypraw, ostrych dań, ogranicz ilość białka w diecie. Przyprawy zastąp świeżymi ziołami, ostre dania – nieco łagodniejszymi w smaku. Możesz także ograniczyć ilość cebuli, czosnku i pora w daniach. Jeśli nadmiernie pocisz się podczas jedzenia czegokolwiek, poczytaj o Zespole Łucji Frey.

.
Przyczyna 5. Pogoda.

Lato niestety sprzyja wytwarzaniu większych ilości potu i niewiele można z tym zrobić, jeśli jesteś podatny na temperaturę otoczenia. Ciepło przyspiesza pracę serca i krążenie krwi.

Dodatkowo problem pojawia się, kiedy na zewnątrz pomimo wysokich temperatur, panuje duża wilgotność powietrza – pot nie ma wtedy jak wyparować i przez to ogranicza się proces ochładzania organizmu.

Rada: Zadbaj o higienę osobistą, sięgnij po antyperspirant (w kulce, sztyfcie, sprayu) i postaraj się choć odrobinę zniwelować efekty nadmiernego pocenia się (przykry zapach). Chwyć za maszynkę do golenia i pozbądź się włosów pod pachami – to bardzo pomaga. Nie jestem zwolennikiem suplementów diety, ale możesz także spróbować czy zadziałają na ciebie różne preparaty na ograniczenie potliwości dostępne w aptekach.

.
Przyczyna 6. Nadmiar emocji.

Pocenie się w niektórych, charakterystycznych miejscach (takich jak wewnętrzne części dłoni, stopy, czoło i pachy) mogą być spowodowane przez nerwy. Denerwujesz się jutrzejszym egzaminem, lecisz samolotem – wszystkie te stresogenne sytuacje sprawią, że wystąpi u ciebie pocenie emocjonalne.

Rada: Unikaj stresowych sytuacji, nie bierz życia tak poważnie.