Aktualnie niestety dotykają nas skutki ogólnoświatowego kryzysu, w naszym kraju może jest to mniej odczuwalne ponieważ sam proces nie dotknął nas bezpośrednio ale ogólnie takie wydarzenia odbijają się w pewien sposób na wielu firmach w szczególności na tych najmniejszych i średnich.

Jedna z form działalności gospodarczej jest franchising w dobie kryzysu jest to forma która daje bardzo duże szanse na przetrwanie go przez małe firmy tylko dlatego ze należy się do sieci potentatów w danej branży.

Co prawda w kilku przypadkach okazało się że może być wręcz odwrotnie firmy matki mając swoje problemy bardzo skutecznie starają się ograniczyć siec dystrybucyjna lub przeprowadzają działania które mogą być szkodliwe dla takiego współdziałania jakim jest franchising.

Chociaż poprzez ograniczenie funduszy na działy zajmujące się rozwojem nowych technologii czy tez opracowujące ulepszenia w produktach już istniejących na rynku. Wiadomo też ze tego typu firmy będą w takiej sytuacji musiały poszukać oszczędności w działach związanych z marketingiem jak i reklama.

Oczywiście może w ogóle dojść do skrajnej sytuacji w której to firma będącą franczyzodawcą całkowicie upadnie w takim przypadku taki upadek ponosi za sobą także upadłość wszystkich pomniejszych firm które były z nią związane na zasadach jakie oferowała franczyza.

Dlatego praktycznie trudno określić czy jeśli jesteśmy w układzie powiązań franczyzowych to jesteśmy bezpieczni w dobie kryzysu Czu może praktycznie grozi nam nieodwołalne bankructwo.

Oczywiście możemy trafić na firmę która nie postanowi naszym kosztem się ratować i która uzna ze potrzebuje nawet w dobie kryzysu dobrze rozwiniętej sieci handlowej bądź usługowej. I w taki m przypadku zabezpieczy ona także wszystkie firmy które są z nią związane przy pomocy takiego układu jakim jest franchising.