Nie ma co ukrywać, że obecnie dla pracodawców najważniejsze jest doświadczenie w konkretnej branży. Całkowicie pominięte w CV może sprawić, że nasza aplikacja ma mniejsze szanse powodzenia lub w ogóle nie zostanie rozpatrzona. I w chwili, kiedy kończymy studia i dotychczas nie pracowaliśmy w danej dziedzinie, mamy problem. I to niemały, bo wcześniej po prostu nie mieliśmy jak zdobyć kompetencji do podjęcia akurat tej pracy i jest to pierwsze stanowisko na które się zdecydowaliśmy.

Ten fakt można jednak bez problemu obejść. Co prawda nie mamy wtedy stuprocentowej pewności, że zostaniemy zaproszeni do kolejnego etapu rekrutacji, ale dzięki kilku rzeczom możemy znacznie zwiększyć swoje szanse.

.
Do czego dążymy?

Chcemy jak najlepiej wypaść przed pracodawcą, pokazać mu się od jak najlepszej strony. I zasada, która będzie nam przyświecać od samego początku, jest bardzo prosta.

Szukasz zamiennika dla swojego doświadczenia zawodowego.

Zapewne byliście kiedyś świadkami sytuacji, kiedy student lub uczeń brany przez nauczyciela do odpowiedzi stwierdzał szybko, że nic nie umie. Od razu zakładał, że mu się nie uda, nie zwracając uwagi na zachęty kolegów z ławek (którzy czasem po prostu chcieli ukraść trochę czasu). Na samym starcie przekreślał siebie i nie próbował wyjść z tego cało. A przecież w głowie mogło mu zostać coś z ostatnich zajęć, coś o czymś mógł usłyszeć – jego szanse nie były więc zerowe.

Podobnie jest właśnie z CV dla studenta lub osoby, która po raz pierwszy w życiu rozgląda się za pracą i nigdy wcześniej nie miała okazji rozwijać się zawodowo.

Przy pisaniu swojego życiorysu nie możesz od razu postawić na sobie krzyżyka i totalnie pominąć doświadczenia. Po prostu – nie. Gdy to zrobisz, jest po tobie. Gwarantuję.

cv_stoper

Zacznijmy od samego początku. Pokażę ci jak napisać CV, które posłuży ci do czasu znalezienia pierwszej pracy i zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego. Na konkretnym przykładzie świeżo upieczonego prawnika i zwykłym, ładnym, prostym szablonie.

.
1. Układ CV
cv-layout1-page-001
Przykładowy szablon CV. Udostępniam na życzenie.
Dane osobowe

Twoje imię i nazwisko, zdjęcie, tytuł zawodowy, data urodzenia oraz dane kontaktowe (numer telefonu, adres e-mail) to obowiązkowe rzeczy w CV. Definiują podstawowe informacje o twojej osobie i przedstawiają je osobie, która spogląda własnie na twój życiorys.

.
Podsumowanie zawodowe

Kilka słów wstępu mających zachęcić pracodawcę do przejrzenia wszystkich sekcji twojego CV. Mimo tego, że nazwałem to „podsumowaniem”, jest to tak naprawdę wstęp przybliżający rekruterowi twoją sylwetkę zawodową. Powinien być on zwięzły, treściwy i nienachalny.

To taki mały „trick”, dzięki któremu przeglądający twoje zgłoszenie człowiek zawiesi swoje pierwsze spojrzenie na nim, zamiast na doświadczeniu zawodowym. Poza tym – to doskonały element wyróżnienia się!
Co w nim zawrzeć?

Napisz kim jesteś, w czym się specjalizujesz i jakie masz osiągnięcia w tej branży. Dodaj kilka słów o tym, ze chcesz się rozwijać i opisz pokrótce twoje najsilniejsze strony. Wskaż tutaj także swój cel zawodowy. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia, wspomnij o pasji, cechach i umiejętnościach, które pomogą ci w jego zdobyciu i dobrze świadczą o twoim ewentualnym wkładzie dla firmy.

Podsumowanie zawodowe powinno mieć silny związek ze stanowiskiem, na które się ubiegasz.

.
Języki obce i umiejętności

umiejetnosci

Sekcja obowiązkowa – koniecznie musi być umieszczona w widocznym miejscu tworzonego przez ciebie dokumentu. Ja wybrałem do tego celu pasek boczny, aby nieco oddzielić je od typowego doświadczenia zdobywanego w trakcie studiów lub pracy.

Warto pochwalić się konkretnym poziomem opanowania umiejętności – wiele to ułatwia jeśli chodzi o selekcję kandydatów. Poza tym – przy czytaniu ogłoszenia zawsze widzimy czego pracodawca tak naprawdę chce. Możemy przez to skupić się na tych wymaganych przez niego zdolnościach i podkreślić je w naszym CV. I nie słuchajcie opinii osób twierdzących, że jeśli nie umiesz czegoś na 100%, nie potrafisz tego wcale. Czasem jedynie liźnięcie jakiegoś tematu sprawia, że uda nam się zdobyć w pracę.

Dopasuj tę sekcję na potrzebny konkretnej oferty! Biorąc pod uwagę brak doświadczenia, jest to dla ciebie najistotniejszą kwestia.

.
Doświadczenie zawodowe

Coś, na co przeglądający CV zwraca uwagę w pierwszej kolejności. No dobra – w drugiej – bo przecież my w naszym życiorysie mamy podsumowanie zawodowe, podstawowe informacje o sobie oraz wyszczególnione umiejętności, które są przydatne w pracy na tym stanowisku.

.
Co w przypadku, gdy nie mamy żadnego doświadczenia zawodowego?

Zajmijmy się sekcją działalność dodatkowa oraz szkolenia i certyfikaty, opisanymi poniżej.
Zwróćmy uwagę na staże i praktyki, które odbywaliśmy w trakcie studiów i dopiszmy je do tej listy. Nie nazywajmy jednak sekcji „praktykami”, ale użyjmy „doświadczenia zawodowego”.
Wymieńmy projekty przy których pracowaliśmy w trakcie studiów. W końcu wiedza teoretyczna i praktyczna wyniesiona z uczelni to też doświadczenie.

Nie bój się także zamieszczać tutaj informacji o pracy niezwiązanej z branżą. Tylko bez przesady. Maksymalnie jedna pozycja, aby podkreślić swoje zaangażowanie, pracowitość i uwydatnić swoje mocne strony przydatne akurat na tym stanowisku, na które aplikujesz.

.
Działalność dodatkowa

Jeśli jeszcze studiujesz i masz możliwość zapisania się do różnych organizacji studenckich, zrób to teraz. W tym miejscu podkreślasz swoje zaangażowanie w edukację na poziomie studiów, wyszczególniasz swoje osiągnięcia i umiejętności, które przez członkostwo w takich organizacjach nabyłeś.

Pokaż tutaj projekty, w których uczestniczyłeś, konferencje, w których brałeś udział i wyszczególnij ich korzyść dla twojego rozwoju.

.
Edukacja

Lub wykształcenie – jak kto woli. Jeśli jesteś świeżo po studiach lub jeszcze studiujesz, pomiń dodawanie liceum do tej sekcji. Technikum to inna sprawa – jeśli szukasz możliwości rozwoju w kierunku zgodnym z profilem twojego technikum, warto to tutaj zaznaczyć. Jeśli w trakcie studiów uzyskiwałeś bardzo dobre wyniki w nauce – pochwal się tym.

Głównie skup się tutaj na szkole wyższej i studiach podyplomowych.

.
Szkolenia i certyfikaty

Papierki, które potwierdzają nabyte przez ciebie umiejętności. Nie masz jeszcze referencji od pracodawcy, wobec czego postaraj się zdobyć coś namacalnego, co przekona do ciebie przyszłego szefa. Studia to idealny czas na zdobywanie kwalifikacji nie tylko w sali wykładowej. Dzięki ogromnej ilości projektów finansowanych ze środków unijnych, możesz uczestniczyć w specjalistycznych szkoleniach całkowicie za darmo. Taka informacja daje pracodawcy jasny znak, że dbasz o własny rozwój i chcesz zdobywać nowe umiejętności.

.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

To wymóg, który zmusza każdego do zamieszczenia na końcu dokumentu poniższej klauzuli. Nie zapomnij o nim!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach rekrutacji, zgodnie z Ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późniejszymi zmianami).

.
2. Oprawa graficzna

Jest bardzo ważna. Szczególnie w sytuacji, gdy stanowisko, na które aplikujemy jest oblegane, a firma ogromna. Nie ma innego sposobu na wyróżnienie się z tłumu podobnych sobie osób, jak tylko trzymanie się jednego, przejrzystego i spójnego schematu. Grafika i układ powinny instynktownie zwrócić uwagę rekrutera na twoje zgłoszenie. W przeciwnym wypadku zostaniesz potraktowany jak jeden z wielu, którym nie zależy i którzy nie przyłożyli się do przygotowania perfekcyjnego CV. Diabeł tkwi w szczegółach.

Sprawdźcie na obrazku poniżej jak poprawnie balansować czcionką i kolorystyką.

czcionka-i-kolory
Czcionka

Używaj jednolitej, prostej i łatwej w odbiorze czcionki. Arial, Tahoma, Verdana, Calibri, Times New Roman – wybór należy do ciebie.

Jeżeli chcesz coś podkreślić lub uwydatnić, zmień jej rozmiar lub dodaj wytłuszczenie zamiast zmieniać ją na inną.

Używaj także jednakowych odstępów i odległości przy poszczególnych elementach CV. Stosuj się do jednolitego schematu przy wszystkich sekcjach.

.
Kolorystyka

Spróbuj użyć kolorów aby bardziej przykuć uwagę do twojego CV. Oczywiście nie przesadzaj z ich ilością, bo może mieć to dokładnie odwrotny skutek.

Wybierz dwa z nich (ja skupiłem się na niebieskim i czarnym) i balansuj ich odcieniami.

.
3. Inne przydatne rady

E-mail
Postaraj się, aby twój e-mail brzmiał poważnie. Unikamy jakichś wesołych domen i nazw użytkownika, typu edekzfabrykikredek@buziaczek.pl. Musi to być twoje imię i nazwisko.
Zdjęcie
Nie jest obowiązkowe, ale nie może też zaszkodzić. Jeśli już je zamieszczasz, unikaj zdjęć niewyraźnych i facebookowych, a postaraj się zamieścić półoficjalny lub oficjalny portret, na którym się uśmiechasz i masz pozytywne nastawienie.
Ortografia
Upewnij się, że w twoim życiorysie nie ma żadnych literówek oraz błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i gramatycznych. Na tym poziomie wcale ich tam nie chcemy.
Format pliku
Sprawdź, czy twój plik na pewno się otwiera, aby mieć pewność, że twój wysiłek nie poszedł na marne. Radzę zapisać dokument w formacie .pdf aniżeli .doc – wygląda to bardziej profesjonalnie i jest nieedytowalny.

To właściwie tyle. Nie gwarantuję, że stosowanie się do tych rad od razu zapewni ci pracę, ale na pewno usprawni proces jej szukania. Stosując się do porad zawartych w tym artykule masz większe szanse na przejście pierwszego etapu rekrutacji, jakim jest analiza CV.

I nie załamuj się brakiem doświadczenia – każdy kiedyś zaczynał. Trzeba to jedynie dobrze przedstawić i jak najlepiej sprzedać.