Czasami, jako studenci, musimy pożegnać się z rodzinnym domem i rozpocząć naukę w innym mieście. Część z nas decyduje się na współdzielenie pokoju w akademiku, inni wolą wynająć pokój w mieszkaniu, w którym mogą spędzić nawet kilka następnych lat. Dlatego pomieszczenie w którym przyjdzie nam żyć nie powinno być tylko i wyłącznie „spalnią”, ale także miejscem praktycznym i dobrze urządzonym. Pokojem, do którego zawsze będziemy wchodzić z uśmiechem na twarzy.

.

Jako absolwent budownictwa i architektury stawiam przede wszystkim na funkcjonalność i spójność wnętrza. Naprawdę nie ma znaczenia to, czy kolor mebli będzie współgrał z twoim charakterem lub czy obraz wiszący na ścianie będzie przedstawiał krajobraz czy panoramę Nowego Jorku. Chodzi o zastanowienie się nad prostym faktem, czy zamiast niefunkcjonalnego obrazu nie potrzebowałbyś raczej bardziej użytecznej tablicy korkowej?

.

Ten wpis ma przekonać cię do tego, że urządzany przez ciebie pokój ma służyć przede wszystkim tobie i to, czego w nim szukasz to praktyczne rozwiązania na studencką kieszeń.

.
Na co powinieneś zwracać uwagę?

Jak pisałem wyżej – nie będę wdawał się w szczegóły, które tak naprawdę oprócz efektu wizualnego nie świadczą o niczym innym. Bądźmy szczerzy – nie znam żadnego studenta, który przykładałby większą wagę do faktury swoich firanek czy koloru zasłon – z reguły dekoracje, które zastajemy w wynajmowanym mieszkaniu, towarzyszą nam już do momentu wyprowadzki.

Jeśli chodzi o studencki pokój to lepiej zwrócić uwagę na możliwość pomieszczenia wielu rzeczy na stosunkowo małej przestrzeni. Dodatkowo chodzi nam także o to, by wszystko było w zasięgu naszych rąk – o fakt, byśmy świetnie wiedzieli co gdzie się znajduje.

.
Jakich mebli konkretnie potrzebujesz?

.
Łożko

Spędzisz w nim jedną trzecią swojego życia. W trakcie sesji – jedną ósmą. Wiele osób zapomina o tym, że łóżko również musi być funkcjonalne i oprócz zagwarantowania nam miłego i spokojnego snu, może także pomieścić w sobie wiele szpargałów, których nie możemy nigdzie indziej przechowywać.

To, czego szukasz, to rozkładana sofa lub wersalka. Nie żadne królewskie łoże z niesamowitym materacem, gdyż to w ciągu dnia nie zamieni się w mały magazynek na pościel i inne nieużywane przez ciebie na co dzień rzeczy. Przy wyborze zwróć koniecznie uwagę na jego długość – chyba nikt z nas nie lubi, kiedy podczas snu stopy wystają poza krawędź. Problemy wysokich ludzi.

Rozkładane łóżko zajmuje stosunkowo mało miejsca, a po rozłożeniu jest wystarczająco szerokie na pomieszczenie nawet dwóch osób. Jeśli lubisz uczyć się w pościeli – tym lepiej dla ciebie – będzie wystarczająco duże by pomieścić całą twoją biblioteczkę.

234

Niezbędne dodatki:

W przypadku gdy wieczory z książką wolisz spędzać na łóżku niż przy biurku, warto zaopatrzyć się w małą szafkę nocną. Kwestia wygody – chodzi o to, by tuż przed pójściem spać nie wychodzić spod cieplutkiej kołdry, a książkę i telefon trzymać na szafce, nie na podłodze.

5

Dodatkowo, następną niezbędną i bardzo przydatną rzeczą jest nocna lampka – dobre oświetlenie podczas czytania to podstawa. Postawiona na szafce sprawi, że nie trzeba będzie wstawać z łóżka by zgasić światło. Wszystko w zasięgu ręki.

6

.
Biurko

Jeśli nie śpisz to nie ukrywajmy, ale jako student większość czasu spędzasz przy komputerze. I może to być przeglądanie Facebooka, tworzenie dokumentów, wypełnianie papierów, odrabianie pracy domowej. Jednym słowem – wszystko.

Dodatkowo, student rzadko kiedy decyduje się na kupno osobnego stołu jako miejsca do jedzenia. Zwykle ograniczamy się w tej kwestii do spożywania posiłków na biurku – dlatego własnie musi być ono wyjątkowo duże i praktyczne.

Naprawdę – w ten mebel warto zainwestować. Nie ma co ograniczać się do wąskiego i krótkiego blatu, na którym pomieszczenie dwóch rzędów kartek A4 graniczy z cudem. Każdy uczący się musi mieć przed sobą ogromne biurko, które będzie jego podstawowym miejscem do pracy, mieszczącym komputer, monitor i inne mniej lub bardziej potrzebne rzeczy.

789

Niezbędne dodatki:

Jak w przypadku szafki nocnej – odpowiednie oświetlenie. Biurko to przecież miejsce pracy każdego studenta. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na obecność szuflad oraz szafek przy biurku – blat nie pomieści wszystkich przyborów, które mają znajdować się w zasięgu ręki.

Wygodny fotel to także nieodzowna część każdego studenckiego pokoju. Ortopedzi twierdzą, że schorzenia kręgosłupa powstają głównie w wyniku nieprawidłowego siedzenia przy biurku, więc warto zapewnić sobie najwyższy komfort. Tym bardziej, że spędzisz na nim niemal tyle samo czasu co w łóżku.

1011

.
Szafa

Wielkość szafy jest stricte uzależniona od rozmiarów twojej garderoby. Sam wiesz jakiego rozmiaru potrzebujesz, choć warto zastanowić się nad faktem, czy nie powinno się kupić jej na wyrost – przecież liczba naszych ubrań zawsze może się powiększyć. Możesz wybrać klasyczną lub stanleyowską – wybór należy tylko do ciebie.

Zwróć uwagę na obecność niezbędnego miejsca na zawieszenie ubrań, jak również na liczbę półek. Pamiętaj, że potrzebujesz także miejsca na bieliznę oraz niektóre dodatki do ubrań. Dodatkową przestrzeń na górze szafy możesz zawsze wykorzystać jako schowek na nieużywane ciuchy.

121314

.
Regał z półkami

Kolejny niezbędny mebel każdego studenckiego pokoju. Książki, zeszyty, kserówki i notatki muszą być gdzieś przechowywane i niestety nie ma na nie miejsca w biurku ani nigdzie indziej – należy więc zaopatrzyć się w odpowiedni regał. Ten idealny ma wiele przegródek i półek, a ich brak zdecydowanie daje się we znaki każdemu studentowi.

Jeśli w pokoju nie mamy wystarczająco miejsca na wstawienie ogromnego regału, możemy zaopatrzyć się w same półki i samemu przymocować je do ściany w miejscach, gdzie pozostają wolne przestrzenie. Przecież kolory grzbietów książek i wzorzyste pojemniki mogą stanowić świetną ozdobę nie tylko regału, ale i całego pokoju.

151617

.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Oprócz „niezbędników” wymienionych wyżej, mogą przydać ci się także niektóre dodatki ułatwiające i usprawniające naukę oraz codzienne życie.

Dywan lub wykładzina – bo czasami lepiej chodzić boso po przyjemnym, mięciutkim włosiu niż po zimnym parkiecie.
Zegar ścienny – żeby po szybkim spojrzeniu na ścianę sprawdzić jak długo mamy się jeszcze uczyć. I tak wiem, że tego nie robicie.
Tablica korkowa – najlepiej powieszona przy biurku. Potrzebna, by w zasięgu wzroku mieć przed sobą wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące uczelni (plan zajęć, kalendarz itp.)
Dodatkowe krzesła – zawsze się przydają. Bo prędzej czy później ktoś odwiedzi cię w twoich czterech ścianach.

.

Wpis powstał we współpracy z marką Black Red White.