Załóżmy, że poszukujesz pracy. Chcesz jej już, teraz, natychmiast – w ostatnim czasie przejrzałeś już tyle ogłoszeń, że nie wiesz co więcej mógłbyś zrobić. Umówmy się – w dzisiejszych czasach mało kto szuka pracy wędrując do pobliskiego kiosku i kupując gazetę z anonsami. Bo niby po co? Ogłoszenia możemy tam sprawdzać raz, ewentualnie kilka razy w tygodniu, a Internet daje nam niesamowite możliwości. W końcu mamy XXI wiek i dlatego trzeba z sieci wycisnąć tyle, ile się tylko da.

Dlatego napisałem to małe kompendium dotyczące szukania pracy przez Internet, bez wychodzenia z domu. Najciekawsze portale z ogłoszeniami, przydatne porady jak to robić i czego unikać podczas stanu bezrobocia. I uwierzcie mi – coś o tym wiem. Ostatnie pół roku mojego życia spędziłem w dokładnie taki sposób. Chcę, żebyście tego uniknęli i jak najszybciej znaleźli to, czego szukacie.

job-search-660×371
Dlaczego Internet to jedyna rozsądna forma szukania pracy?

Bo jest wygodny i szybki. Zarówno dla ciebie, jak i dla osoby odpowiedzialnej za rekrutację. Wysyłając 20 zgłoszeń na godzinę możesz być maksymalnie efektywny i mieć pewność, że więcej potencjalnych pracodawców przeczyta twoją aplikację.
Bo jest darmowy. Pracodawca nie ponosi żadnych kosztów w toku rekrutacji, ty nie musisz płacić za przeglądanie ogłoszeń i wykonywanie telefonów.
Bo jest rozbudowany i uporządkowany. W dzisiejszych czasach wszystkie systemy służące do zbierania zgłoszeń i selekcji kandydatów sprawiają, że cały proces odbywa się niesamowicie wydajnie. Dzięki wyszukiwarkom bardzo szybko możemy znaleźć interesującą nas ofertę i na bieżąco śledzić rynek pracy.

1. Przygotowanie aplikacji

Jest kilka rzeczy, o których powinno się pamiętać na samym początku, zanim w ogóle zacznie się przeglądać ogłoszenia o pracę. Wysyłając swoją aplikację rozpoczynasz interakcję ze swoim potencjalnym pracodawcą i nie wiesz, co wydarzy się w przyszłości – dlatego nie chcesz już na samym starcie wypaść źle.
CV i list motywacyjny

Konieczność. Nie będę tutaj wspominał o tym, jak powinien wyglądać perfekcyjny życiorys, bo w sieci mace na pęczki poradników na których można się wzorować (sam wkrótce coś takiego napiszę). Poza tym, nie istnieje coś takiego jak recepta na sukces. Przy oglądaniu CV przez rekrutera branych jest pod uwagę tak dużo rzeczy, że zwyczajnie nie da się tego określić w jednym zdaniu czy konkretnym szablonie. Moje sprawdzone rady są następujące:

Zadbaj o to, by twoje Curriculum Vitae było inne. Po prostu inne, odbiegające swoją formą od tych, które widzimy wszędzie wokół i które stanowią 90% zgłoszeń. Bo pracodawca, widząc dziesiątki takich samych, brzydkich, napisanych na szybko w wordzie życiorysów, przeczyta tylko te, które wyglądają najładniej i rzucają się w oczy. Wstępna selekcja. Dla przykładu, sprawdźcie jak wygląda moje:

Dopasuj CV na potrzeby konkretnej oferty!
To bardzo istotna rzecz, o której z zagapienia lub celowo rezygnujemy. Nie uogólniajmy zestawu naszych umiejętności, ale najpierw czytajmy ofertę i zapisujmy te cechy, które są wymagane przez pracodawcę. Dostosuj się do wymogów i zapisz to, co jest potrzebne dla każdej aplikacji z osobna.

Mail zgłoszeniowy

Czyli coś, co idzie w świat wraz z załącznikami – w tym wypadku CV i listem motywacyjnym. Nawet korzystając z serwisów umożliwiających automatyczne wysyłanie aplikacji mamy możliwość edycji wiadomości jaką otrzyma od nas pracodawca.

I powinniśmy to zrobić, wykazując się tym samym większym zaangażowaniem i chęcią objęcia danej posady. Pokazujecie, że wam zależy i nie jesteście robotami wysyłającymi wszędzie identyczne podania.

Dodajcie w treści wiadomości następujące informacje:

Kim jesteśmy? Podstawowe wiadomości o sobie, wraz z wykształceniem i doświadczeniem zawodowym.
Skąd wiemy o ogłoszeniu?
Dlaczego aplikujemy właśnie tutaj?
Dlaczego jesteśmy odpowiednią osobą na to stanowisko?

Nie mniej, nie więcej. Nie ma sensu rozpisywać się tutaj za bardzo, gdyż nikt nie ma czasu na czytanie referatów. Pamiętajmy o odpowiednim, formalnym, ale i swobodnym stylu wypowiedzi.

Inne rzeczy, o których należy pamiętać przy wysyłaniu zgłoszenia:

Nie zapomnij o podpisie ze swoimi danymi. Imię, nazwisko i numer telefonu powinny wystarczyć.
Pamiętaj aby nadać wiadomości odpowiedni tytuł – przykładowo może być to nazwa stanowiska i wasza godność.
Znajdź w ustawieniach swojej skrzynki opcję zawijania tekstu. Serio – łatwiej czyta się coś, co nie jest rozciągnięte na całą szerokość strony.
Nie zapomnij dodać i odpowiednio nazwać załączników do wiadomości!
Nie wysyłaj maila do kilku adresatów na raz! Nie zostanie to odebrane pozytywnie, a twoje dane powinny się różnić w zależności od konkretnego stanowiska na które aplikujesz.
Włącz sobie powiadomienie o odczytaniu wiadomości przez odbiorcę. Będziesz wiedział czy ktoś otworzył twojego maila i unikniesz tym samym tej cholernej niepewności.

2. Gdzie szukać pracy w Internecie?
Serwisy społecznościowe

linkedin

LinkedIn

Podstawa. Musisz używać linkedIna. Został on stworzony właśnie w tym celu – aby usprawnić wymianę informacji w kontaktach zawodowo – biznesowych.

Stań się widoczny dla przyszłych pracodawców – dokładnie uzupełnij swój profil, wyszukaj kilku swoich znajomych, zacznij obserwować firmy, które cię interesują. I traktuj to poważnie.

goldenline

GoldenLine

Serwis społecznościowy skupiony na rozwoju kariery i życia zawodowego. Podobnie jak portal wyżej, GoldenLine pomoże ci na bieżąco śledzić rynek pracy, przeglądać nowo opublikowane oferty i rozbudowywać kontakty biznesowe.

Dodatkowo można tutaj poczytać raporty o płacach w konkretnych branżach oraz zerknąć na opinie na temat pracodawców. Warto!

facebook

Facebook

Wbrew pozorom, ten znany każdemu serwis społecznościowy może również posłużyć jako potężne narzędzie do wyszukiwania pracy. Facebook łączy ludzi z najróżniejszych środowisk – w tym także z konkretnych branż.

Wystarczy poszukać odpowiednich grup czy stron firm, na których na bieżąco publikowane są nowe oferty pracy.

Strony z ofertami pracy

Poniższe portale publikują własne ogłoszenia bezpośrednio od firm poszukujących pracowników, jak również od agencji zajmujących się doradztwem personalnym. Szansa na znalezienie czegoś jest więc bardzo duża.

Pamiętaj, aby do każdego wysyłanego zgłoszenia podchodzić indywidualnie, dostosowując na jego potrzeby swój życiorys oraz stosując konkretną formę maila wysyłanego do pracodawcy.

pracuj.pl
Jedna z największych w Polsce wyszukiwarek pracy. Jeśli jej szukasz, zacznij to robić tutaj. Serwis ten, poprzez ogromną ilość ogłoszeń, daje ci największą szansę na znalezienie czegoś odpowiedniego.
praca.pl
Jak wyżej, z jednym małym wyjątkiem – nieco inną nazwą. Portal, który musisz odświeżać na bieżąco.
jobs.pl
Najstarszy polski serwis z ogłoszeniami o pracę, jak również baza wiedzy na temat rynku pracy. Oprócz tysięcy ogłoszeń zawiera dziesiątki poradników o tematyce biznesowej.
infopraca.pl
Serwis dość popularny, pozwalający na bieżąco śledzić status swojej aplikacji wysłanej do pracodawcy. Co by się nie nudzić i wiedzieć czy mamy jakiekolwiek szanse na tle kontrkandydatów.
gumtree.pl
Muszę stwierdzić, że bardziej przydaje się osobom szukającym pracy tymczasowej, jak np. w call center, jednak każdy powinien znaleźć tutaj coś, co przypadnie mu do gustu.
olx.pl
Bardzo popularny serwis ogłoszeniowy, nie tylko z ofertami pracy. Warto zaglądać także tutaj.
praca.gratka.pl
Podobnie jak portal powyżej – tablica ogłoszeniowa, na której codziennie publikuje się setki nowych ofert.
gazetapraca.pl
Jeden z popularniejszych krajowych serwisów dla ofert pracy.
praca.owi.pl
Szczególnie przydatny osobom, które poszukują posady za granicą.
careerJET.pl
Kolejny serwis, który warto odwiedzać na bieżąco. Im więcej, tym lepiej.
indeed.com
Prosty interfejs – wpisujesz, czego poszukujesz i gotowe.
praca.wp.pl
Zawiera ponad 100 tysięcy ofert pracy z całego kraju.

Praca zaraz po studiach

Prawdę mówiąc, powinniśmy zacząć szukać pierwszej pracy jeszcze na studiach. To wiele ułatwia. W sieci znajdziemy jednak kilka serwisów dedykowanych właśnie absolwentom, przez co mogą wyselekcjonować ogłoszenia bazując na swoim doświadczeniu. Znalezienie pierwszej pracy to cholernie ciężki orzech do zgryzienia.

absolvent.pl
Największa w Polsce baza ofert pracy dla studentów i absolwentów uczelni wyższych. Pełna poradników dotyczących wkroczenia na rynek pracy, praktyk, staży i rozmów kwalifikacyjnych.
feender.com
Przeznaczony dla studentów lub świeżo upieczonych magistrów/licencjatów. Zawiera setki ofert pracy, staży i praktyk.
stazeipraktyki.pl
Strona, na którą warto zwrócić uwagę jeszcze podczas studiów. Powstała by „wyznaczyć i propagować najwyższe standardy w zakresie realizacji staży i praktyk w firmach”.

Portale urzędów pracy

Do zupełnie oddzielnej grupy serwisów należą strony rządowe poświęcone rynkowi pracy w Polsce. Tak – urzędy pracy mają również swoje portale w Internecie. A właściwie jeden.

praca.gov.pl
Publikowane są tutaj ogłoszenia o pracę pochodzące bezpośrednio z Powiatowych Urzędów Pracy, jak również przepisy dotyczące rejestrowania osób bezrobotnych, zakładania firm i tak dalej. Warto zwrócić uwagę na szereg wymagań, które są zawarte w ogłoszeniach – w większości wymagany jest status osoby niepracującej.

Co więcej można zrobić?
Subskrybuj i zapisuj się do newsletterów!

Selekcjonuj przeglądane przez siebie ogłoszenia i wpisuj swój adres e-mail do automatów na stronach z ogłoszeniami. Czasem możesz coś przeoczyć, a ten system pozwoli ci tego uniknąć i dostarczać na twoją skrzynkę świeżutkie oferty. Codziennie.
Sprawdzaj strony internetowe firm!

Widząc jakieś ogłoszenie na stronie zewnętrznej, warto zajrzeć na portal konkretnej firmy, której oferta nas zainteresowała. Bardzo prawdopodobne jest to, że znajdziemy tam to samo ogłoszenie – a lepiej jest, gdy potencjalny pracodawca otrzyma naszą aplikację przez własny serwis. Bo pokazujesz wtedy, że śledząc jego stronę internetową, jesteś zainteresowany pracą właśnie w tym przedsiębiorstwie.
Nie spamuj, bądź cierpliwy!

Nachalność nigdy nie wróży niczego dobrego. Nie załamuj się więc, jeśli twoje zgłoszenie zostanie rozpatrzone negatywnie lub nie dostaniesz na nie odpowiedzi. Pracodawcy otrzymują setki zgłoszeń i twoje może zostać po prostu niezauważone. Ale to już nie twój problem.