Zegarek jest dla mężczyzny jedyną formą biżuterii, jaką akceptuję. Dobrze dobrany do ubioru może być esencją, zwieńczeniem stylu faceta i dlatego jest dla niego absolutnie niezbędną rzeczą. Nie toleruję wszelkiego rodzaju łańcuszków, bransoletek, sygnetów, rzemieni czy opasek na nadgarstku – jakoś nigdy nie przypadały mi one do gustu i dlatego zwykłem ograniczać się wyłącznie do odpowiednich zegarków.

Przyjaciel kiedyś spytał mnie: „Po co Ci ten zegarek? Pewnie dla lansu. Ja i tak do sprawdzania godziny używam telefonu.”
Odpowiedź brzmi: I dla lansu, i ze względów praktycznych. W wielu przypadkach zegarka wcale nie widać, jednak odkryty niewątpliwie przyciąga uwagę i ujawnia status materialny jego posiadacza. Jako mężczyźni nie możemy pochwalić się zestawem cudownej złotej biżuterii, wobec czego stawiamy na gustowny czasomierz.

.
Budowa zegarka

czesci zegarka

Koperta – obudowa zewnętrzna naszego zegarka i zarazem główna część konstrukcyjno – ochronna. Koperty najczęściej wykonuje się z plastiku, stali, różnych metali szlachetnych, tworzyw sztucznych lub stopów innych metali (np. z mosiądzu)

Tarcza – miejsce, na którym znajdują się wszystkie elementy zewnętrzne zegarka – między innymi cyfry, wskazówki, datownik, kalendarz, różne funkcje chronografu czy też logo producenta. Tarcza może być zamknięta lub otwarta (gdzie widoczny jest mechanizm). Najczęściej spotyka się tarcze w kolorze białym lub czarnym, jednak dostępną mamy całą gamę kolorów do wyboru – w zależności od preferencji.

Koronka – pokrętło znajdujące się z boku koperty i służące do nastawiania wskazówek lub nakręcania zegarka (jeśli jest mechaniczny). Poniżej lub powyżej koronki mogą znajdować się dodatkowe pokrętła, służące do korzystania z innych funkcji.

Pasek – jest konieczny, aby zegarek mógł znaleźć się na naszym nadgarstku. Wykonywane są ze skór naturalnych, egzotycznych (droższe warianty), metali lub gumy/silikonu/kauczuku (w przypadku zegarków sportowych)

.
Podział zegarków

klasyfikacja

.
Co jest ważne przy doborze zegarka?
1. Cena

Jakość oraz wygląd zegarka, chcąc nie chcąc, są zależne od kwoty jaką chcesz wydać na jego zakup. Z reguły cena nie idzie w parze z jego stanem, jednak sam odradzam kupno czegoś tańszego niż za 200zł, a zarazem wyjątkowo drogiego (jeśli to pierwszy zakup). Przy kupnie warto wypytać sprzedawcę o parametry czasomierza.
Poniżej zamieszczam schematyczny podział zegarków w zależności od ich ceny:

200 – 600 zł

zegarki z mechanizmem kwarcowym
zegarki plastikowe, z podstawowych metali lub kompozytów
zegarki z plastikowym szkłem
zegarki średniej półki, zegarki sportowe
zegarki Swatch

600 – 2 000 zł

zegarki z mechanizmem automatycznym
zegarki z paskiem kauczukowym, ze stali nierdzewnej, skórzanym, tytanowym lub z włókna węglowego
zegarki ze szkłem mineralnym
zegarki codzienne
Orient, Botta design

powyżej 2 000 zł

zegarki z mechanizmem mechanicznym
metale szlachetne (złote, platynowe itp.)
zegarki z szafirowym szkłem
klasyczny styl, porządna marka
zegarki Breitling, Omega, Rolex, IWC itp.

.
2. Styl

Zegarek garniturowy (klasyczny)

klasyczny

Jego styl powinien być minimalistyczny – prosty, a zarazem elegancki i gustowny. Wszystkie elementy na tarczy powinny być czytelne, czyli wykluczone są tu duże, przyciągające uwagę cyfry, chronograf czy inne tego typu rzeczy. Koperta powinna (ale nie musi) być okrągła.

Doradzam noszenie takiego zegarka na bardziej oficjalne okazje lub – jak sama nazwa wskazuje – do garnituru, czy koszuli. Z tego względu czasomierz tego typu powinien być stosunkowo cienki aby mógł bez przeszkód zmieścić się pod mankietem.

Kolorystyka jest dowolna, lecz ja uderzałbym w klasykę – tarcza w kolorze białym lub czarnym, złota/srebrna koperta i dodatkowo pasek z naturalnej skóry.

Zegarek codzienny (casual)

codzienny

Jak sama nazwa wskazuje, zegarek najbardziej uniwersalny i przeznaczony do codziennego użytku. Jego stylizacja powinna być dobrana tak, aby w większej mierze pasował do naszego ubioru i dobrze się z nim komponował. Jest on swoistego rodzaju krokiem pośrednim pomiędzy totalnie klasycznym zegarkiem garniturowym, a nieco kosmicznym zegarkiem sportowym – dlatego powinien być i funkcjonalny i dobrze wyglądający.

Tego typu zegarki są zazwyczaj troszkę większe od garniturowych, zaś koperta i tarcza posiadają więcej elementów – mogą to być większe cyfry, dodatkowe koronki na kopercie, chronograf.

Pasek w tym przypadku nie musi być skórzany, a możemy tutaj spróbować jego metalowego lub gumowego odpowiednika. Można go zakładać zarówno na oficjalne okazje, jak i na co dzień – do pracy, szkoły itd.

Zegarek sportowy

sportowy

Jest duży i jak dla mnie – niekiedy zbyt kosmiczny i przez to nieczytelny. Ma nowoczesny design, może mieć wyświetlacz cyfrowy (albo cyfrowy i analogowy).

Ze względu na swoje zastosowanie musi odgrywać wiele przypisanych mu ról – dlatego powinien mieć funkcję chronografu, być wykonany z tworzywa odpornego na wstrząsy, obtłuczenia itd. Wymaga się także aby był wodoodporny (wodoszczelność powyżej 10 atmosfer).

.
3. Mechanizm

Mechaniczny (manualny lub automatyczny)
Zasilany jest ręcznie, poprzez nakręcenie, za pomocą koronki. Nie działa cały czas i trzeba pamiętać o jego ponownym nakręcaniu co jakiś czas. Ruch wskazówek przy tym typie mechanizmu powinien być płynny.
Kwarcowy
Działa z wykorzystaniem baterii. Nie ma konieczności nakręcania, ale co jakiś czas trzeba zmieniać źródło jego mocy. Można go rozpoznać po charakterystycznym napisie „quartz”.
Automatyczny
Posiada dodatkowo automatyczny naciąg, przez co nie musi być nakręcany ręcznie. Zamiast tego zwykły ruch ręką może spowodować obrót części odpowiedzialnych za nakręcenie sprężyny napędowej – wobec tego codzienne użytkowanie zegarka sprawia, że nakręca się sam.
Elektroniczny
Działa z wykorzystaniem baterii. Stosowany jest w zegarkach sportowych z cyfrowym wyświetlaczem LCD.

.
4. Marka

Przed zakupem samodzielnie zasięgnij trochę informacji o producencie zegarka. Poczytaj opinie użytkowników w Internecie, zerknij na testy. Dopiero wtedy zapytaj o niego sprzedawcę i porównaj te zdania. Zobaczysz, że mogą one się znacznie od siebie różnić, gdyż tym drugim może zależeć tylko na cenie.

.
5. Gdzie kupować?

Niektóre z zegarków dostępne są wyłącznie w sprzedaży detalicznej w autoryzowanych markowych sklepach, dlatego nie zdziw się gdy w Internecie nie będziesz mógł dostać tego, czego szukasz.

Użyj Internetu do przeglądania katalogów producentów zegarków, które cię zainteresowały.

Doradzam obejrzenie zegarka na własne oczy przed zakupem. To niekiedy spory wydatek, a sprzedaż internetowa nie oferuje skrupulatnego sprawdzenia jakości przed zapłaceniem.

Unikaj internetowych sprzedawców detalicznych – może się okazać, że oferują oni wadliwy sprzęt.

.
6. Odpowiedni rozmiar

Dopasuj zegarek do rozmiarów swojego ciała. To naprawdę nie wygląda dobrze, gdy mężczyzna posiadający nadgarstek grubości kija od miotły, zakłada na rękę zegarek z półtoracentymetrową grubością koperty. To samo tyczy się jej średnicy. Poważnie, wygląda to jakbyś pożyczył zegarek od taty, a nie posiadał go na własność.

Dlatego przed zakupem – pomyśl nad rozmiarem i kształtem czasomierza.

.
7. Wodoodporność

Klasyfikacja zegarków ze względu na ich wodoszczelność przedstawia się następująco:

3atm (30m) – na deszcz
5atm (50m) – pływanie, pluskanie, z wyłączeniem nurkowania na dużych głębokościach lub skakania do wody
10atm (100m) – minimalna wartość dla nurkowania sportowego; mogą okazać się przydatne w czasie intensywnego treningu lub podczas burzy

.
8. Trwałość

Miej na uwadze, że zegarek kupuje się na lata. Ten posiadający stalową bransoletę zapewne przetrwa dłużej niż drugi ze skórzanym paskiem.

Najdłużej żyją zegarki mechaniczne. Czas mogą odliczać niemalże w nieskończoność.

Części zegarków z mechanizmem kwarcowym niekiedy nie mogą zostać naprawione i może być konieczna całkowita ich wymiana. Dlatego pamiętaj, że ważna jest też dostępność części zamiennych.

.
9. Utrzymanie

O każdy zegarek trzeba dbać – w mniejszym lub większym stopniu. Staraj się nie zakładać go na sytuacje, podczas których może potencjalnie się uszkodzić.

Zegarki źle reagują na nagłe zmiany temperatur oraz kontakt ze szkodliwymi dla nich substancjami (perfumy, alkohol, słona woda).

Pamiętaj o przeglądzie zegarka w zależności od jego typu:

Zegarki mechaniczne
Powinny być przeglądane według zaleceń producenta lub co najmniej co 3 lata.

Zegarki kwarcowe (z baterią)
Przegląd powinien odbywać się przy wymianie baterii (od 2-5 lat, w zależności od rodzaju zegarka).

Zegarki elektroniczne
Zwykle ich czas życia wynosi 10 lat.