Na pytanie jaki kierunek studiów wybrać czy co warto studiować, nie da się odpowiedzieć raz. Rynek pracy jest elastyczny i zmienia się na tyle szybko, że coś, co dzisiaj może być uznawane za opłacalne, jutro może być zupełnie bezużyteczne. Dlatego często to do ciebie należy znalezienie złotego środka pomiędzy czymś, co po skończeniu studiów mógłbyś robić w życiu a tym, co zapewni ci w miarę przyzwoite życie.

Ten poradnik wyboru studiów – odpowiedniego i najbardziej opłacalnego kierunku – jest przydatny szczególnie tegorocznym maturzystom, którzy już za miesiąc będą mierzyć się z egzaminami dojrzałości, a następnie rozpoczną rekrutację na uczelnie wyższe. Ale i studenci mogą tutaj znaleźć garść informacji, które mogą utwierdzić ich w przekonaniu, że zdecydowali dobrze.

Zajmuję się tutaj tylko zarobkami świeżo upieczonych magistrów, zaraz po studiach, w pierwszym roku pracy.
1. Uczelnia

Wybór odpowiedniej szkoły wyższej to sprawa dosyć ważna, ale też nie najważniejsza. Można sugerować się badaniami zarobków przeprowadzanymi pod konkretne uczelnie, jednak zdecydowanie bardziej przydatne jest sugerowanie się losami absolwentów po konkretnym kierunku studiów.

To jest czołówka. Rozbieżności nie są duże, więc jeśli chciałbyś sugerować się wyłącznie zarobkami – absolwenci tych uczelni zarabiają zaraz po studiach najwięcej.
Średnie zarobki po ukończeniu poszczególnych uczelni
2. Miasto

Nie ma co ukrywać tego, że Polska jest podzielona na dwie części – zarówno pod względem rozwoju, jak i perspektyw do życia i pracy. Dlatego kierując się zarobkami, przy okazji wyboru uczelni, warto zastanowić się nad tym z jakim miastem czy województwem wiążemy swoją przyszłość. Idźmy na studia tam, gdzie w przyszłości planujemy zostać oraz pracować.

W tzw. bloku wschodnim zarobki są o wiele niższe niż w województwach zaznaczonych na mapie ciemniejszym kolorem. Czasami jest to różnica nawet prawie 700 zł! Dlatego zdecydujmy dobrze.
Wynagrodzenia netto absolwentów w pierwszym roku pracy (2016 rok)
3. Branże techniczne

Rzecz najważniejsza. W jakich branżach technicznych jest największe zapotrzebowanie na pracowników, które przekłada się na wysokość zarobków? Co warto studiować na ten moment, żeby w przyszłości mieć zapewnioną dobrze płatną pracę?

Na kierunki związane z IT zapanował teraz ogromny boom, a sama informatyka przeżywa swój rozkwit. Absolwentom tego kierunku gwarantuje się w tej chwili najwyższe zarobki na polskim rynku pracy, a na specjalistów z tej dziedziny zapotrzebowanie ciągle rośnie. Jestem ciekaw do kiedy będzie to trwało, jednak na ten moment – to najlepszy kierunek, jaki możesz wybrać. Jeśli oczywiście cię to interesuje i chcesz tylko fajnych pieniędzy po studiach.

Warto zwrócić uwagę na to, jak rozkładają się zarobki informatyków w zależności od poziomu ich doświadczenia.

.

Z jednej strony jest to dla mnie duże zaskoczenia, że absolwenci telekomunikacji (i elektroniki) mogą liczyć na tak duże wynagrodzenia. Z drugiej strony nie powinno to nikogo dziwić. Są to specjaliści od przepływu informacji, nowych technologii teleinformatycznych. Potem pracę można podobno znaleźć wszędzie.

Co by nie mówić – warto. Szczególnie dlatego, że rozwój telekomunikacji z roku na rok jest coraz większy, więc zapotrzebowanie na ekspertów z tej dziedziny będzie stale rosło. Spójrzcie na zarobki po tym kierunku w zależności od konkretnego stanowiska.

.

Podobnie jak telekomunikacja, energetyka jest niepozornym kierunkiem. Jej absolwenci mają jednak szeroki wybór co do miejsca i dziedziny swojej pracy i nie powinni również narzekać na wielkość zarobków. Energetyka staje się coraz bardziej popularna ze względu na szybki rozwój przemysłu lekkiego, więc zapotrzebowanie na pracowników w tej branży jak najbardziej istnieje.

.

Najbardziej opłacalną gałęzią przemysłu ciężkiego jest petrochemia. Wato również zainteresować się inżynierią lotniczą, motoryzacyjną, okrętową, a także górnictwem, hutnictwem i metalurgią, choć te ostatnie są najmniej korzystne w kwestii zarobków. Mimo wszystko jednak – inżynieria przemysłowa to zdecydowanie dobry kierunek studiów.

Sprawdźcie jak to wygląda w praktyce.

.

Sam pracuję w branży budowlanej jako asystent projektanta mostowego i nie mogę powiedzieć, żebym narzekał. Dużo zależy tutaj od wielkości firmy, dla której chcemy pracować, ale także od naszego doświadczenia. Na początku nie możemy liczyć na kokosy, jednak z czasem, gdy nabieramy praktyki w naszym zawodzie, wynagrodzenie zwiększa się.

Budownictwo zwiera w sobie jednak różne dziedziny i formy pracy. Tabela poniżej przedstawia średnie wynagrodzenia w zależności od zajmowanego stanowiska.

.
4. Inne branże

Kierunki techniczne co prawda przodują na rynku pracy, jednak jest kilka innych fakultetów, po których również mamy doskonałe płace oraz możliwości rozwoju. Oto one.

Finanse chyba zawsze pozostaną jedną z najbardziej opłacalnych branż dla absolwentów studiów wyższych. Od zawsze mogą liczyć na wysokie zarobki i szerokie drogi rozwoju zawodowego i sądzę, że w ciągu najbliższych lat niewiele się zmieni w tej materii. Dlatego jak najbardziej warto pomyśleć o kierunku ekonomicznym – ekonomii, rachunkowości, controllingu.

Zobaczcie jak plasują się zarobki finansistów w różnych branżach.

.

Jeśli chodzi o pracowników nieszeregowych i wykształconych, handel jest bardzo opłacalną branżą – szczególnie przy zajmowaniu wyższego stanowiska.

.

Jeśli uznałeś ten artykuł za przydatny, napisz w komentarzu co o tym sądzisz i wyraź swoją opinię na ten temat.

Jeśli chcesz, możesz także podać mi poniżej swój adres e-mail. Dołączysz wtedy do grona moich stałych czytelników, a ja będę miał wolną rękę aby informować cię o nowościach na blogu, przydatnych poradnikach i wszystkim, co może ci pomóc.