Ten tekst będzie poświęcony gemmologii. Opiszę, czym jest gemmologia, jakimi zagadnieniami się zajmuje oraz przekażę pewną ilość interesujących informacji związanych z tą dziedziną nauki.
A zatem, zacznijmy od definicji. Gemmologia jest nauką o kamieniach szlachetnych oraz ozdobnych, jakie wykorzystuje się w takich dziedzinach, jak chociażby jubilerstwo, albo zdobnictwo. Jednak kamienie ozdobne oraz szlachetne nie są jedynym przedmiotem zainteresowania tej dziedziny nauki. Przykładowo gemmologowie zajmują się również wieloma materiałami podobnymi do kamieni, jednak nie kwalifikującymi się, jako kamienie.
Gemmologia zajmuje się między innymi pracami poszukiwawczymi zorientowanymi na pozyskiwanie nowych naturalnych materiałów do wykorzystania w jubilerstwie, albo zdobnictwie. Na takich kamieniach wykonuje się wówczas różnorakie badania identyfikacyjne. Na podstawie ich wyników dokonuje się wówczas wyceny danych kamieni. Gemmologowie często również zajmują się rzeczami podchodzącymi bardziej pod geologię.