Kosztorysy budowlane, jakie są obecnie opracowywane na etapie postępowań przetargowych dalece odbiegają od tych, które realizowane były w czasie bumu budowlanego w latach 2005-2007. W mediach codziennie zamieszczane są informacje o pogłębiającym się kryzysie, spadku produkcji budowlanej i zwiększającemu się bezrobociu. A jak jest naprawdę w branży budowlanej?
Kosztorysy jak wiemy, są opracowywane na podstawie danych zaczerpniętych z cenników, bądź analizy własnej danego przedsiębiorstwa. Przeglądając setki ofert przetargowych, dostrzec można znacząco zaniżaną stawkę roboczogodziny. A to z kolei przekłada się na sztuczne zaniżanie cen ofertowych w postępowaniach o zamówienie na roboty budowlane. Czy winne są temu sposoby obliczania kosztorysów budowlanych? Odpowiedź jest prosta: nie. To chęć zdobycia za wszelką cenę kontraktu na roboty budowlane, powoduje nakręcanie błędnego koła coraz to niższych cen na przetargach. Jak zatem temu zaradzić?
Otóż rozwiązanie wydaje się banalnie proste. Należy stosować stawki robocizny, pracy sprzętu oraz stawki narzutów kosztów na odpowiednim poziomie. Takie działanie pozwoli w dłuższej perspektywie na to, że kosztorysy budowlane będą sporządzone w rzetelny sposób, i ochronią firmę przed utratą płynności finansowej.

Analizując ilość opracowywanych kosztorysów inwestorskich można łatwo zauważyć, że kryzys w budownictwie powinien zakończyć się już w 2015r. W tym czasie poprzez zaniżanie cen kosztorysów ofertowych upadnie większość firm budowlanych. Dlatego, aby przetrwać, tak ważne jest prawidłowe sporządzanie kosztorysu budowlanego, a tą czynność należy zawsze powierzyć doświadczonemu kosztorysantowi. Pozwoli to na przejście suchą stopą przez ocean tonących firm budowlanych, a w przyszłości pozwoli na zwielokrotnienie zysków, podczas gdy konkurencja będzie spłacała swoje olbrzymie zadłużenie. Rozwijając myśl dalej, należy bezwzględnie unikać różnego rodzaju domorosłych biur kosztorysowania, oraz kosztorysantów bez doświadczenia, gdyż to właśnie oni są odpowiedzialni za prawidłowe sporządzenie kosztorysu budowlanego.