Każda kobieta (z nielicznymi wyjątkami) uwielbia kwiaty i ten fakt jest bezdyskusyjny. Nie trzeba również dodawać, że te dawane bez okazji sprawiają im jeszcze więcej radości. Dlaczego jednak tak wiele mężczyzn decyduje się na obdarowywanie swoich dam bukietami tylko w dniu jakiegoś święta? Co nimi kieruje? Brak pieniędzy? Niechęć do wyjścia z domu? Zagubienie w kwiaciarni?
W tym poradniku postaram się pomóc panom, a zarazem zachęcić ich do kupowania kobietom kwiatów. Szczególnie bez okazji.

.

Prezent tylko od święta

Nie ma co ukrywać, że większość mężczyzn decyduje się na kupienie kobiecie prezentu właściwie tylko od święta. Dzień kobiet, urodziny, imieniny, rocznica – każda okazja może być ku temu dobra. To jednak stanowczo za rzadko. Nie mówię oczywiście, że przez notoryczne nieobdarowywanie kobiety kwiatami może się posypać cały związek (to raczej niemożliwe), jednak tu chodzi o coś zupełnie innego. O radość, jaką da twojej ukochanej bukiet czy chociażby pojedyncza sztuka czegoś kolorowego i pachnącego. Tak bez powodu, bo możesz.

Ja wiem, że możesz wychodzić z założenia, że skoro sam nie dostajesz ciągłych prezentów, nie powinieneś ich też często dawać. Że to może być niemęskie, możesz wyjść na lizusa i po jakimś czasie element zaskoczenia przestanie istnieć. Odpowiadam wprost – nie przestanie. Nie wyjdziesz na frajera. Skoro jesteś facetem, zachowuj się jak on i rób zawsze ten pierwszy krok nie oczekując niczego w zamian. Gwarantuję, że idąc ulicą z bukietem róż czy tulipanów wzbudzisz niemałe zainteresowanie wśród przedstawicielek płci przeciwnej. Wniosek dlaczego tak jest, wydaje się być jasny.

Jeśli jesteś facetem i widzisz idącego obok mężczyznę, trzymającego w ręku kwiaty, odpowiedz sobie na jedno pytanie:

Czy w takiej chwili myślisz, że „coś przeskrobał” albo „chce zaliczyć”?

Jeśli odpowiedz jest twierdząca, robisz to źle. On robi to dobrze.

Dlaczego i jak wręczać kwiaty?

Dlaczego?

Ponieważ kobiety na to zasługują i bardzo to lubią.
Ponieważ to całkiem niedrogi, ale zachwycający prezent, który pasuje na każdą okazję.
Ponieważ mężczyźni robią to od wieków i przyjęło się, że kwiaty są wynikiem względów i uczuć okazywanych kobiecie.

Jak?

Bez okazji. Ponieważ każdy wspólny dzień jest waszym świętem i nie musisz mieć ku temu żadnych powodów.
Osobiście. Podkreślasz tym to, że samodzielnie się o to postarałeś.
Przez pocztę kwiatową. Jeśli chcesz zaskoczyć ukochaną, a nie chce ci się ruszać z domu. (wersja dla leniwych)
Wśród innych ludzi. Żeby pokazać innym, że jest dla ciebie najważniejsza i sprawić, że obrośnie w piórka. Niech widzą!

.

Jakie kwiaty wybrać?

Mężczyźni czasami gubią się w kwiaciarni. Widząc tuziny przeróżnych bukietów, ich pole do popisu tak naprawdę się zmniejsza, zamiast rozszerzać. Powód jest prosty – brak jakiejkolwiek praktyki i ciągłe stawianie na jeden rodzaj, jakim zapewne są czerwone róże. To zawsze pozostaje dobry i neutralny wybór, choć po jakimś czasie przestaje zaskakiwać.

Zarówno gatunek, jak i kolor ma znaczenie. Dlatego warto chwilkę pomyśleć przed wyborem czegoś odpowiedniego (niż tak jak ja, zostać zwyzywanym przez pewną starszą panią w chwili gdy chciałem kupić MU żółte róże). Istnieje bowiem coś takiego jak „mowa kwiatów”.

Jeśli to prezent, zwykło się także kupować nieparzystą ilość kwiatów w bukiecie. Nie wiem skąd się to wzięło i ja się nie stosuję do tej zasady.

.

Cały bukiet czy jedna sztuka?

W większości przypadków – im więcej, tym lepiej. Mało kto jednak pozwoliłby sobie na porządny bukiet przykładowo raz w tygodniu, dlatego obdarowanie kobiety pojedynczym kwiatem również wydaje się być dobrą opcją. To taki niezobowiązujący i przyjazny gest. Wracałem z uczelni/pracy, wstąpiłem do kwiaciarni i kupiłem ci różę. Albo słonecznika (te idealnie wyglądają w samotności).

Te droższe bukiety zostawmy więc na ważniejsze okazje, chociaż warto zwrócić uwagę, że niektóre kwiaty wcale nie są drogie. W tej chwili, za bukiet 5-7 świeżo ciętych, rosnących tulipanów zapłacimy 2,50 zł. To nieco więcej niż za butelkę wody mineralnej. Bukiet dwudziestu małych róż – 20 złotych. No naprawdę, to żaden wydatek raz na jakiś czas, a ile uśmiechu potrafi wywołać!

.

Najpopularniejsze rodzaje i kolory

Róża

Ogólnodostępna o każdej porze roku. Dostępna w każdej kwiaciarni w każdym rozmiarze – można wybrać mniejszą, jak i większą. Zdecydowanie najbardziej popularny kwiat, choć warto czasami zdecydować się na coś innego.

Czerwona wyraża miłość, ogromną i pewną. Najlepszy wybór dla ukochanej osoby.

Biała to symbol szacunku, niewinności i wdzięczności. Dawana głównie w ramach podziękowania, choć także na ślub oraz narodziny dziecka.

Różowa oznacza przyjaźń, uznanie. Doskonała dla partnerki lub przyjaciółki.

Żółte róże symbolizują zazdrość i ogólnie negatywne uczucia. Chociaż są ładne.

Pomarańczowa jest wyrazem zdrady lub pożądania i namiętności. Spora rozbieżność.

Prawda jest jednak taka, że na jaką byście się nie zdecydowali, ukochana osoba będzie zadowolona.

.

Tulipan

Również niesamowicie popularny, szczególnie gdy przychodzi wiosna. Idealny na każdą okazję i zupełnie niezobowiązujący. Przyjęło się, że tulipany są symbolem czułości. Jeśli nie wiesz na co się zdecydować, a róże się już przejadły – bierz tulipany.

Czerwony oczywiście oznacza miłość. Najlepszy dla ukochanej.

Żółte są z reguły symbolem beznadziejnej miłości i wygasającego uczucia. Są jednak coraz częściej spotykane i pięknie wyglądają.

Białe tulipany wyrażają szczere intencje – szacunek i wdzięczność.

.

.

.

.

Konwalia

Dostępna zwykle wiosną, w maju. Jej białe kwiaty w kształcie dzwoneczków kojarzą się z subtelnością, czystością i niewinnością, dlatego konwalie często towarzyszą dziewczynkom w dniu ich komunii świętej.

Jest stosunkowo tania i doskonale wygląda w małym bukieciku. Dodatkowo można samemu wybrać się do pobliskiego lasku i jej poszukać.

Ma piękny, odświeżający zapach, kojarzony z wiosną.

Przyjęło się, że jako prezent obdarowuje się nią osoby, które uważamy za ładne, jednak boimy się o tym powiedzieć wprost.

.

Żonkil

Żonkil to kwiat wiosenny, z wyglądu przypominający słońce. Bukiety z żonkili są bardzo popularne wiosną, kiedy to przypada ich największy rozkwit. Nie powinno się dawać żonkili ukochanej, gdyż symbolizują zazdrość i nieodwzajemnioną miłość.

Dobrym wyborem jest obdarowanie nimi kogoś, komu chcemy podziękować lub pogratulować.

Śmierdzą.

.

.

Stokrotka

Popularny kwiat ogrodowy, który wiosną czy latem ożywia trawniki, balkony i tarasy. Posiada piękny kwiat w białym, różowym lub karminowym kolorze i z żółtym środkiem.

Bukiet samodzielnie zerwanych stokrotek ucieszy każdą kobietę.

Oznaczają niewinność i delikatność.

.

.

.

.

.

Frezja

Onieśmiela swoim zapachem – wiele damskich perfum powstaje właśnie na ich bazie. Oprócz tego są zwyczajnie piękne i symbolizują niewinność, radość i uznanie.

Są doskonałym i przede wszystkim oryginalnym wyborem dla ukochanej. Szczególnie na jej urodziny.

.

.

.

.

Gerbera

Gerbery występują najczęściej w wersji ciętej, ale także zdarzają się doniczkowe.

Zachwycają całą paletą barw – od jasnych pastelowych odcieni różu i żółci, po intensywne kolory fuksji i czerwieni. Ich bardzo dużą zaletą jest też trwałość – w bukietach wytrzymują nawet kilka tygodni.

Przypominają trochę zmutowane stokrotki – są nieco większe i mają większą gamę kolorów.

Symbolizują niewinność i szacunek.

.

.

.

.

Bratek

Najczęściej używa się ich do obsadzania rabat i doniczek balkonowych, jednak w małych bukietach wyglądają cudnie. I przyciągają pszczoły.

Symbolizują pamięć. O ukochanej osobie oraz o nas.

Są także wyrazem przyjaźni – dlatego podarowanie ich komuś nie powinno być odebrane negatywnie.

.

.

.

.

.

.

Hiacynt

Ich kwiaty przypominają pewnego rodzaju kolbę – są uformowane w grona. Gęste, dzwonkowate, o bardzo intensywnym i ciężkim (wręcz upajającym) zapachu.

Biały jest wyrazem sympatii i jest bardzo neutralny.

Fioletowy – najpopularniejszy kolor – skłania bliską osobę do większego okazywania uczuć.

Błękitny symbolizuje stałość w uczuciach.

Żółty – co dziwne – szczęście i radość ze związku.

.

.

.

.

.

.

.

.

Fiołek

Pięć delikatnych płatków w kolorze fioletowym. Zróbcie z tego bukiet, a otrzymacie coś naprawdę pięknego.

Jego zapach jest słodki, drzewno – kwiatowy, a wręcz pudrowy.

Fiołek jest symbolem skromności, ale także miłości i radości.

.

.

.

.

.

Słonecznik

Nie można ich pomylić z niczym innym. Szkoda tylko, że w większości przypadków kojarzymy go jedynie z pestkami, którymi wielu uwielbia się zajadać.

Oprócz tego mamy jednak piękny kwiat, genialnie wyglądający samotnie lub w towarzystwie kilku innych.

Symbolizuje lojalność i najlepsze życzenia. Idealny wybór dla dziewczyny, kogoś z rodziny lub przyjaciółki.

.

.

.

Goździk

Idealny wybór na każdą okazję. Są tanie, rosną przez bardzo długi czas (jeśli kupiłeś te w pąkach, nierozkwitnięte). Pięknie pachną i mogą być dawane zawsze, bez żadnej okazji.

Mają różne kolory i w zależności od nich – wiele znaczeń.

Symbolika barw jest niemal identyczna co w przypadku róży, więc zerknijcie jeszcze raz wyżej.