Ostatnio, ze względu na to, że na niektórych uczelniach wkrótce rozpocznie się rekrutacja na studia, poruszyłem przydatny temat wyboru odpowiedniej szkoły wyższej (Jak wybrać odpowiednią uczelnię?). Jednym z ważniejszych kryteriów branych przez uczniów pod uwagę przy rejestracji jest kwestia zarobków – to nie ulega wątpliwości. W zasadzie wszyscy powinni kierować się zdrowym rozsądkiem i chęcią studiowania na danym kierunku, jednak zawsze pozostaje kwestia kasy. Bo po pięciu latach nauki przyjdzie czas, kiedy trzeba będzie utrzymać się samemu i nikt nie chciałby wtedy jeść tylko chleba z ketchupem.

Statystycy ciągle przedstawiają nam rankingi konkretnych uczelni i kierunków, które są w danej chwili najbardziej opłacalne i pożądane na rynku pracy. Cóż – nie chcę z tym polemizować, dlatego w tym artykule wykorzystam te dane.

Jeśli więc przy wyborze studiów chcecie kierować się tylko i wyłącznie pieniędzmi, przeczytajcie ten poradnik. Jeśli uwzględniacie je w małym stopniu – również to zróbcie. Przeprowadzę was przez cały okres waszej edukacji i kariery – począwszy od wyboru konkretnego kierunku studiów, a skończywszy na pracy przez kilka lat w zawodzie.

1.

1. Wybieramy charakter studiów

Typ studiów jest zdecydowanie zależny od profilu jaki wybraliśmy w liceum/technikum oraz od przedmiotów, które postanowiliśmy zdawać na maturze. Język polski raczej nie przydaje się na studiach ścisłych, matematyka nie będzie wymagana przy rekrutacji na psychologię.

Dlatego warto zastanowić się nad tym co chcemy studiować jeszcze przed zdaniem egzaminu dojrzałości.

Umysły ścisłe zarabiają w naszym kraju więcej. Ostatnio jest na nich duży popyt na rynku pracy – szczególnie cenieni są dobrzy fachowcy w swojej branży.

Po studiach technicznych zarobisz średnio o 26% więcej.

2. Wybieramy uczelnię

Kierowanie się zarobkami przy wyborze odpowiedniej uczelni jest moim zdaniem czynnością niepotrzebną. Każda szkoła wyższa w Polsce dzieli się na konkretne wydziały kształcące studentów oraz na specyficzne kierunki zawarte w ich ramach. Dlatego nie warto sugerować się danymi mówiącymi o pensjach dla absolwentów odpowiednich uczelni – jest to zbyt ogólne.

Szkoła Główna Handlowa standardowo – jak co roku – na prowadzeniu. Spójrzcie na przewagę z jaką uczelnia wysunęła się na prowadzenie – w pierwszym roku pracy jest to różnica około 400 zł, zaś uogólniając – 800 zł na rękę przewagi.

W pierwszej dziesiątce znalazły się aż 4 politechniki, co doskonale podsumowuje fakt jakie kierunki studiów są teraz w cenie.

3. Studia stacjonarne czy niestacjonarne?

Dobre pytanie. Wiadomo, że zarobki będą się różnić w zależności od konkretnego ukończonego kierunku, jednak chodzi o różnicę przeciętną, wyrażoną w procentach.

Absolwent studiów stacjonarnych zarabia średnio 18% więcej niż jego kolega ze studiów niestacjonarnych. To bardzo mała różnica, biorąc pod uwagę fakt, że przez 5 lat studiów ten drugi mógł zarobić trochę grosza.

A tutaj macie rozrzut zarobków (brutto) w zależności od specjalności.

4. Magisterka czy licencjat?

Zdziwicie się jeśli powiem, że tak naprawdę nie ma to znaczenia? Jeśli chodzi o pierwszy rok pracy, zaraz po studiach, przeciętne miesięczne wynagrodzenia są takie same niezależnie od tego, czy macie dyplom licencjata cz magistra. Mało tego – w niektórych przypadkach licencjaci zarabiają więcej niż ich koledzy po studiach II stopnia!

A poniżej przedstawiam jak wygląda sytuacja nie w skali uczelni w Polce, ale już konkretnych branż, w których kształcą się studenci. Zwróćcie uwagę na to, że tutaj różnica również jest znikoma.

5. Kierunek humanistyczny?

Dobra, powiedzmy, że nie czujesz się dobrze z przedmiotami ścisłymi i nie wiążesz z nimi swojej przyszłości. Jakie kierunki studiów są najbardziej opłacalne dla osoby z umysłem humanistycznym?

6. Kierunki techniczne?

Jeśli lepiej czujesz się w kierunkach technicznych i ukończyłeś profil, na którym przeważają przedmioty ścisłe, powinieneś zerknąć na tabelkę poniżej. Tak to się układa w zależności od ukończonego kierunku studiów:

7. Najbardziej opłacalne zawody

Czyli coś, co interesuje nas najbardziej – hajs. Zerknijcie jak to wygląda w naszym kraju (dane na ubiegły rok):

Nic dodać, nic ująć. Sprawa jest bardzo prosta, a wnioski nasuwają się tutaj same. Wystarczy zerknąć na tabelkę powyżej i można samemu stwierdzić, że najbardziej opłacalnym kierunkiem studiów gwarantującym najwyższe wynagrodzenia jest:

Informatyka. Ewentualnie coś związanego z finansami.

Dużo zarobić może każdy – pozostaje jedynie kwestia doświadczenia, ilości przepracowanych lat oraz kwalifikacji jakie każdy z nas posiada. Oczywiście przedstawione dane mogą niczego nie dowodzić – są jedynie orientacyjne w przypadku kierowania się zarobkami w poszukiwaniu odpowiedniego kierunku studiów.

Warto jednak z tych zależności wyciągnąć wnioski i zastanowić się dwa razy zanim wybierze się konkretne studia.