Przy doborze odpowiedniego dla nas kierunku studiów musimy mieć na uwadze dosłownie wszystko. Przede wszystkim musi to być coś, co nas interesuje – bez tego ani rusz. Warto także pamiętać, że nie każdy kierunek gwarantuje porządnie płatną i satysfakcjonującą pracę w przyszłości. Na którąkolwiek z tych dwóch rzeczy byście się jednak nie zdecydowali, przeczytajcie jakimi specjalnościami raczą swoich studentów wyższe uczelnie z zagranicznych krajów. Tak jakbyście czasami myśleli, że to przez co przechodzicie jest zupełnie bezużyteczne. Bo nie jest.

.

Inżynieria Papieru
Western Michigan University

Na start coś, czego w naszym nadwiślańskim kraju raczej nie uświadczymy. Niewątpliwie przemysł papierniczy rozwija się w dosyć szybkim tempie, jednak mało kto by pomyślał nad stworzeniem kierunku kształcącego przyszłych inżynierów – papierologów (jak zwał tak zwał). Jednym zdaniem – na tych studiach nauczymy się wszystkiego, co związane z produkcją i zastosowaniami papieru. Gutenberg byłby dumny.

Ciekawostka: wydział chwali się 100% zatrudnieniem wśród swoich absolwentów oraz startowymi pensjami rzędu 67,000$ rocznie. To jakieś 22,000 złotych miesięcznie. Nieźle, co?

.

Wiedza o Holocauście i ludobójstwie
Keene State College

Jak łatwo się domyślić – studia nie należą do najprzyjemniejszych, bowiem poruszają zakres szeroko rozumianego ludobójstwa na przestrzeni dziejów. Oprócz tego, studenci otrzymują także praktyczną wiedzę z dziedziny pomocy ocalałym po tragediach oraz prewencji przestępczości w czasie wojny. Cale szczęście, że program studiów nie zakłada wiedzy praktycznej z masowych morderstw.

Absolwenci mają wyszczególnione wszystkie placówki, w których mogą znaleźć zatrudnienie. Żyć, nie umierać!

.

Ziołolecznictwo
Bastyr University

Do tej pory myślałem, że zielarstwa uczyli tylko w Hogwarcie, a tu proszę. Dodajemy do tego medycynę i zostajemy dyplomowanym znachorem. Jeden z uniwersytetów w USA proponuje studentom zdobycie wiedzy w zakresie używania organicznych metod do leczenia ludzkich schorzeń. Tak, jak robili to nasi przodkowie i profesor Sprout. Dwa lata nauki i dostajesz dyplom magistra ziołolecznictwa. Ścieżek rozwoju swojej kariery jest naprawdę dużo – wszystkie nierozerwalnie wiążą się z wegetarianizmem. To teraz takie trendy.

.

Golf management
NC State University

Nic dodać, nic ująć. Jeśli tylko jakiś uczeń szkoły wyższej ze Stanów pragnie zmierzyć się z profesjonalną grą w golfa, nic nie stoi na przeszkodzie. Mało tego, studia te gwarantują nie tylko wiedzę praktyczną, ale przede wszystkim teoretyczną – co w przyszłości może zaowocować w zaangażowanie się w karierę trenera czy zarządcy pola golfowego. Nic, tylko iść w ślady Tigera Woodsa. Tylko nie w pełni – mało kto dałby sobie radę z tyloma kobietami.

.

Sztuka komiksu
Minneapolis College of Art and Design

Komiksy to ciągle nisza, na którą zwraca uwagę niewielu dorosłych. Ale prawda jest taka, że ktoś musi je rysować, dlatego pewna szkoła wyszła naprzeciw oczekiwaniom tych żądnych kolorowych rysunków ludzi i przygotowała kierunek, gdzie można stać się ich profesjonalnym twórcą. Wyobraźcie sobie – możecie zadecydować o tym, kto będzie następnym przeciwnikiem Batmana i sprawić, że Kapitan Ameryka będzie jeździł po śniegu na swojej tarczy. Brzmi zachęcająco, prawda?

.

Edukacja przygodowa
Plymouth State University

Studia uczą jak wykorzystywać otwartą przestrzeń do przyszłej nauki żądnych wrażeń ludzi. Piesze wycieczki w dziczy, zjazdy na linie, ścianki wspinaczkowe, kajakarstwo, nocowanie pod gołym niebem – jednym słowem wszystko, co wyzwala w człowieku adrenalinę. Kierunek, który pozwoli na nauczanie innych z zakresu sportów ekstremalnych i szeroko pojętego survivalu. Ciekawe?

.

The Beatles, muzyka powszechna i społeczeństwo
Liverpool Hope University

Dla amatorów dobrej muzyki, rocka i oczywiście Beatlesów. Co prawda studia trwają tylko rok, jednak podczas ich trwania można zetknąć się z takimi programami, jak: zrozumienie muzyki powszechnej, historia Liverpoolu, muzykologia i Beatlesi. Wszystko to jest nauczane w ujęciu zarówno historycznym, jak i krytycznym. Jak tłumaczą twórcy tego brytyjskiego kierunku, spektrum zatrudnienia po jego ukończeniu jest bardzo szerokie – absolwenci mogą znaleźć pracę wszędzie, gdzie tylko grana jest muzyka. Prosto i bez zbędnych ceregieli.

.

Wiedza o cytrusach
Florida Southern College

Dobrze przeczytaliście – o cytrusach. Jak twierdzą eksperci, wiedza jest przekazywana słuchaczom wyłącznie przez największych gigantów przemysłu cytrusowego w USA. No i w dodatku prowadzący chwalą się, że są jedyną uczelnią w kraju, gdzie jest możliwa edukacja na tym kierunku. Dlaczego mnie to nie dziwi?

Perspektywy? Mnóstwo pewnych i gwarantowanych! Manager wzrostu cytrusów, cytrusowy konsultant, naukowiec w ośrodku badań nad cytrusami. Cytrusolog. Jak dla mnie – zdecydowanie za słodko.

.

Wiedza o drobiu i ptactwie
Penn State University

To taka podyplomówka z zakresu ornitologii, ale nie do końca. Ja wiem, że prawie wszyscy jedzą kurczaki, indyki, kaczki, gęsi i inne ptactwo, ale żeby od razu tworzyć dla nich odrębny kierunek? Cóż – w stanie Pensylwania przemysł drobiowy jest drugim co do wielkości, więc sens takiej specjalności niewątpliwie istnieje. Zgadnijcie, gdzie po tym można dostać pracę.

.

Studia Davida Beckhama
Staffordshire University

Jak był John Lennon, to musi być też David Beckham. To jest co prawda troszeczkę oszukane, ponieważ był to moduł uruchomiony w ramach innego kierunku na Uniwersytecie Staffordshire. Niemniej jednak brawa za odwagę – nauka o sławnym piłkarzu niewątpliwie zasługuje na uznanie. Studia miały podkreślić znaczenie fenomenu piłki nożnej studentom socjologii, nauk sportowych i produkcji medialnych.

Czyli fani Davida nie mieli co liczyć na wyniesienie ze studiów wiedzy na temat noszonych przez niego gaci. To nie Wielki Wódz, a jego nazwisko tylko posłużyło dla ważniejszych celów. Przykre.

.

Podkuwanie koni
Mesalands Community College

Któż z nas nie chciałby przywdziać lśniącej zbroi, chwycić w dłoń miecza i wskoczywszy na swego wiernego, białego rumaka nie ruszyć na polowanie na smoki i ratowanie księżniczek? Do tego wszystkiego potrzebny jest jednak zacny wierzchowiec, bez którego ani rusz. A jeśli ktoś nie wie jak tego konia podkuć, powinien wybrać studia na tym właśnie kierunku. Bezproblemowo ogarnie na nim podstawy kowalstwa, końską anatomię i zaznajomi się z symbolem szczęścia – podkową. Jeśli masz stadninę – to idealna opcja dla ciebie.

Koń by się uśmiał.

.

Studia pogrzebowe
University of the District of Columbia

Kierunek ten zapewnia absolwentom zdobycie wiedzy z zakresu zapewniania usług pogrzebowych, wspierania rodzin zmarłych i przygotowaniem ostatnich ceremonii. Ciekawe, choć nie podejrzewałem, że coś takiego istnieje i ma zastosowanie w Stanach Zjednoczonych.

.

Studia Harrego Pottera
Durham University

Prawdziwa gratka dla wszystkich fanów powieści J.K. Rowling. Teoretycznie wspominałem już wcześniej o zajęciach z zielarstwa, ale pewien uniwersytet w Anglii oferuje studia z całego zakresu „Harrego Pottera”. To również, jak w przypadku Davida Beckhama, tylko moduł, jednak bardzo często wśród studentów wybierany i o całkiem szerokim zakresie. Studenci starają się opisać fenomen istnienia młodego czarodzieja w kontekście społeczeństwa i kultury.

.

Podwodne tkanie koszyków

Szczerze powiedziawszy nie mam zielonego pojęcia czy coś takiego kiedykolwiek istniało na jakimś uniwersytecie jako kierunek. Podobno kiedyś studia z tego zakresu były dostępne na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego i Reed College of Portland w Oregonie. Mam tylko nadzieję, że to nieprawda.