Wegetarianizm stał się dla wielu osób nie tylko sposobem odżywiania, a stylem życia. Znam wiele osób, które zdecydowały się na odrzucenie jedzenia produktów pochodzących z uboju zwierząt i mogę z całą stanowczością powiedzieć, że jestem z nich dumny. Równie bardzo cenię ekologów, którzy dbają o naturalne środowisko na naszej planecie – choć sam nie mam zbyt wiele wspólnego z obydwoma przypadkami, stwierdzam, że ktoś to po prostu musi robić.

vege1
Powód

Wiele razy zastanawiałem się, co może być głównym powodem przejścia człowieka na wegetarianizm. Każdy z nas wysysa zapotrzebowanie na mięso wraz z mlekiem matki i dopiero po jakimś czasie musi się zdecydować na całkowite wyłączenie go z diety. Jest to więc świadoma i szlachetna decyzja każdego z nich, a wielu mięsożerców zwyczajnie nie może tego pojąć.

Najrozsądniejszą przyczyną wydaje się być fakt, że wegetarianie zwyczajnie nie zgadzają się z sytuacją zwierząt, których mięso trafia na nasze talerze. Jest to pewnego rodzaju bojkot przeciwko producentom żywności, u których zwierzęta giną, będąc wcześniej wykorzystywane i tuczone tylko w jednym celu. Tak więc gdy tylko zwierzę ginie z powodu konieczności pozyskania mięsa, wegetarianin tego nie zaakceptuje.

Ostatnio wiele osób decyduje się na ten sposób odżywiania również z powodów zdrowotnych – chcą czuć się lepiej i odżywiać bardziej odpowiednio. Poza tym, mięso może także komuś po prostu nie smakować.

Warto czy nie warto?

Każdy z nas zawsze znajdzie jakieś argumenty za i przeciw, dlatego przekonywanie do czegoś na siłę którejkolwiek ze stron nie ma najmniejszego sensu. Choć sam uwielbiam krwiste steki z polędwicy wołowej, nie oceniam ludzi za decydowanie o stopniu wysmażenia kalafiora na maśle.

Mięso może być szkodliwe, białka roślinne mogą być niepełnowartościowe – i co z tego? Prędzej czy później moglibyśmy umrzeć od tego i od tego. Żyjemy w czasach przepełnionych GMO i niezbilansowanymi dietami i jakoś dajemy radę, więc kwestia tego, że człowiek jest stworzony do jedzenia mięsa odpada. Witaminy i składniki odżywcze są wyłącznie w mięsie? Z tym też ludzkość potrafi sobie poradzić. Ponadto, argument mówiący o tym, że ludzie od czasów prehistorycznych żywili się mięsem, zwyczajnie mnie śmieszy. To samo tyczy się faktu, że inne zwierzęta również je spożywają.

To osobista decyzja każdego z nas. Koniec i kropka.

Stereotypowy wegetarianin

Stereotypy i opinie, które wymienię poniżej, powstały na podstawie własnych obserwacji, rozmów ze znajomymi wegetarianami oraz przemyśleniami ludzi odnalezionymi gdzieś głęboko w sieci. Bo przecież nikt nie lubi frytek i smażonego sera z żurawiną i mięsożerca za żadne skarby nie potrafiłby tego zjeść.

Rośliny też mają uczucia!
.
Założę się, że zjadłbyś sobie takiego soczystego steka!
.
Wegetarianie nie mają poczucia humoru. To przez brak mięsa i niedobór białka w organizmie.
.
Tracą włosy przez złą dietę.
.
Noszą ubrania ze skóry, więc są hipokrytami.
.
Jedzą tylko sałatę, liście i trawę.
.
Ludzie zawsze będą zabijać zwierzęta i wegetarianie tego nie zmienią.
.
To wbrew naturze!
.
Wrócą do jedzenia mięsa gdy skończą dietę.
.
Gdybyś jadł mięso, nie przeziębiłbyś się!
.
Żyją w zgodzie z naturą, więc się nie myją.
.
Dzieci potrzebują mięsa do prawidłowego rozwoju.
.
Nie jesz nawet jaj? To jakim prawem jeszcze żyjesz?
.
Wegetarianizm to grzech.
.
… Ale przecież mięso tak świetnie smakuje! (Jak gdyby nikt z nich nigdy go nie spróbował)
.
Cierpią przez to, że nie jedzą mięsa.
.
Robią to wbrew sobie, chcą tylko coś udowodnić.
.
Faceci wegetarianie to przeważnie geje.
.
Chcą zwrócić na siebie uwagę!
.
Gdyby nie jeść zwierząt, nadmiernie by się rozmnożyły.
.
To tylko chwilowa zajawka!
.
Ryby też mają mięso.
.
Jaja to małe kurczaki!
.
Wegetarianie są ciągle chorzy.
.
Potrzebują suplementów diety i witamin.