Przemysł wirtualny – przyszłość gospodarki

Automatyka procesów przemysłowych ograniczyła liczbę pracowników do minimum niezbędnego do obsługi maszyn. Każde kolejne konstrukcje, każde odkrycie zmieniające technologię zmienia również proces produkcji i rolę człowieka w nim. Najnowsza technologia zastosowana w laboratoriach konstruktorów pozwala ludziom na bezpieczne testowanie nowych urządzeń w wirtualnej rzeczywistości.
Wirtualny przemysł zaadoptował na swoje potrzeby znaną użytkownikom symulatorów i graczom technologią VR. Dzięki dokładnemu cyfrowemu odwzorowaniu rzeczywistości można w tejże przeprowadzać szkolenia stanowiskowe lub inne rodzaje szkoleń związanych bądź to z procesem produkcji, bądź z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Wirtualny przemysł to również projektowanie i wirtualne konstruowanie nowych urządzeń. Od kilku lat światowy potentat w produkcji turbin koncern Siemens w wirtualnym świecie buduje i testuje turbiny gazowe. Sprawdzenie funkcjonowania urządzenia zanim zostanie wyprodukowane – brzmi jak przekaz z dalekiej przyszłości. A jednak to już jest teraźniejszość.