Osoby związane zawodowo z informatyką zawsze dobrze zarabiały i nie zanosi się na to, że w najbliższym czasie coś miałoby się w tej kwestii zmienić. Zarobki są jednak zawsze zróżnicowane i to nawet na tym samym stanowisku, gdzie różnice mogą dochodzić do kilku tysięcy złotych. Gdy wybierasz się na kurs dtp, aby po nim móc składać publikacje do druku lub do umieszczania ich w Internecie, na pewno też zastanawiasz się, ile tak naprawdę będzie można zarobić w branży. Oto przykładowe wyliczenia za zeszły rok.

Wynagrodzenie średnie

Mediana dla pracy operatora DTP wynosi 3400 złotych brutto. Przy tym około połowa z pracowników branży zarabia od 2000 do 4000 złotych. To przyzwoite sumy, które osiągają też inni pracownicy działów IT, programiści, graficy komputerowi. Dodatkowo warto wskazać, że operatorowi DTP łatwo o umowę o pracę, ponieważ najczęściej takich ludzi poszukują wydawnictwa lub agencje reklamowe, które stale z nimi współpracują.

Niemniej jednak, kończąc szkolenie dtp, można też zająć się samodzielnie prowadzeniem działalności. Wiele osób pracuje jako freelancerzy, poszukując zleceń w Internecie albo współpracując z zaprzyjaźnionymi wydawnictwami od czasu do czasu wykonując dla nich jakieś projekty. Również można pomyśleć o założeniu własnej działalności, niemniej jednak jest to już dość spore ryzyko, zwłaszcza gdy na początku nie ma się dużej renomy w branży i wyrobionych kontaktów. Na początek zatem, gdy ledwo skończy się kurs dtp lub studia, warto poszukiwać zleceń albo pracy stałej w innych przedsiębiorstwach.

Kto zarobi najwięcej?

W DTP najlepszymi pensjami mogą pochwalić się osoby z dużym doświadczeniem. Czynnikami wpływającymi na ilość zarobionych pieniędzy są także następujące: firma zatrudniająca pracownika, jej wielkość i województwo funkcjonowania – najwięcej zarobi się w mazowieckiem oraz w firmach powyżej 100 pracowników. To, czy skończyło się szkolenie dtp czy studia, dużego wpływu na pensję nie ma, ale zauważalne są różnice pomiędzy pensją osób z wyższym a średnim wykształceniem.