Świat gier komputerowych za kilka lat…

Czy wkurza Cię ciągłe dodawanie nowszego sprzętu do swojego komputera w związku z nadchodzącą premierą twojej ulubionej gry? Dodatkowe koszty, tylko po to, aby móc cieszyć się z takie formy rozrywki. Cykl wydawniczy gier oraz reedycji zajmuje producentom około dwóch lat. Premiery bardzo często są jednak opóźniane (przykładem może być Max Payne 3). W przeciągu tego dwurocznego okresu – albo i dłuższego – rozwój technologiczny pecetów osiągnie taki stopień, że nasza długo oczekiwana premiera, będzie wymagać kolejnych nakładów pieniężnych w komputer. Czy ta sytuacja musi się powtarzać i czy będzie ona już zawsze wyglądać w ten sposób?

Nie -i rozwiązaniem tej kwestii nie są i nie będą konsole, a systemy nadające gry w tak zwanej chmurze. Na czym to wszystko polega? Temat jest wyjątkowo prosty – na dzień dzisiejszy, nie potrzebujesz się martwić czymś takim jak wymagania gry PC. Wystarczy zarejestrować się na platformie Onlive, pobrać klienta i mieć stałe łącze z internetem. Za rozrywkę płacisz na zasadzie abonamentu, rozwój i postępy w grze są zapisywane na bieżąco, a cała mechanika, która kiedyś była realizowana przez procesory twojego blaszaka, odbywa się drugiej stronie świata, gdzie bardzo mocne serwerownie obsługują grę, w którą obecnie grasz przesyłając pakiety danych za pomocą kabli sieciowych.

System nie jest jeszcze doskonały, na razie obraz nadawanych gier pokazywany jest w najniższej rozdzielczości, a sama platforma wymaga od nas solidnego łącza internetowego, które w kraju polan nie jest jeszcze tak dobrze rozbudowane jak na zachodzie. Perspektywa – nie tak odległą – oraz szanse na to, że nie będziemy zmuszani do inwestowania co jakiś czas w nowe części do peceta są z pewnością wielu bliskie. Nawet twórcy konsol zwrócili na tą ścieżkę rozwoju uwagę i dzisiaj zastanawiają się czy czasem nie lepiej stworzyć solidną platformę niż kolejną generację PlayStation. Szans, iż za jakiś czas wejdziemy na stronę, przeczytamy recenzje gry i odpalimy ją po przeczytaniu publikacji wygląda bardzo kolorowo.