Praca w Niemczech może być doskonałym pomysłem na rozpoczęcie nowego życia lub też okazją do dorobienia sobie wtedy, gdy nie ma możliwości stałego wyjazdu. Od 2011 roku, czyli od czasu, kiedy możemy wyjeżdżać do naszych zachodnich sąsiadów do pracy bez dodatkowych zezwoleń, z tej opcji skorzystało już kilkaset tysięcy osób, a liczba ta stale rośnie. Zainteresowanie, jakie budzi praca w Niemczech, przerodziło się również w dużą liczbę firm, które zaczęły się specjalizować w jej pośrednictwie. Nie każda z nich jednak jest godna polecenia, nieraz słyszy się o wyjazdach do pracy, do których nigdy nie doszło, a ich organizatorzy nie oddali swoim klientom pieniędzy za pośrednictwo. Dlatego jeśli interesuje cię praca w niemczech od zaraz, warto przestrzegać paru ważnych zasad z nią związanych.

Sprawdzaj agencje i pośredników

Największym błędem, jaki popełniany jest przez osoby szukające pracy w Niemczech, jest nadmierne zaufanie w stosunku do osób ją oferujących. Przede wszystkim ważne jest to, aby przed zapłaceniem lub podpisaniem jakichś dokumentów przyjrzeć się pośrednikowi bliżej. W posiadaniu powinni oni mieć certyfikat Marszałka Województwa pozwalający na świadczenie usług pośrednictwa pracy. Agencja powinna posiadać założoną działalność gospodarczą, musi być wpisana do ewidencji działalności gospodarczej albo do KRS-u.

Z jakich ofert lepiej nie korzystać?

Nie zaleca się korzystania z ofert pracy, które są zamieszczone w Internecie i prasie oraz posiadają tylko kontaktowy numer telefonu albo prywatny adres e-mailowy. Także powinno się pamiętać o tym, że agencja nie powinna żądać żadnych kaucji, przedpłat od swoich klientów, ponieważ płaci się jej za faktycznie poniesione koszty związane z dojazdem, wydaniem wizy, tłumaczeniem dokumentów. Opłaty nie powinny dotyczyć wskazania pracodawcy. W umowie muszą znaleźć się szczegółowe stawki. W Internecie znajduje się wiele forów, na których można znaleźć rekomendowane agencje i dowiedzieć się, z których usług pośrednictwa lepiej nie korzystać.