Powszechnie wiadomo, że je się po to, aby żyć. Teoretycznie oczywiście, gdyż każdy z nas zna kogoś, kto jedzenie stawia na pierwszym miejscu i traktuje je niemalże jako styl życia. Ówczesny świat przepełniony jest poradnikami dotyczącymi zdrowego odżywiania oraz mnóstwem diet, które mają nam pomagać w utrzymywaniu dobrych nawyków żywieniowych. „Jedz inaczej” z powodzeniem łączy w sobie najprzydatniejsze porady dotyczące tego, o czym wspomniałem wyżej.

jedz_inaczej

Opisywany przeze mnie tytuł to praktyczny poradnik, zawierający w swojej treści najpotrzebniejsze zalecenia i wskazówki dotyczące zdrowego i lepszego odżywiania się. Jak wiemy, jedzenie porusza nie tylko aspekt biologiczny, mając wyłącznie zaspokoić nasz głód, ale także psychologiczny – nasze upodobania żywieniowe są indywidualne i różnią się w zależności od każdego człowieka. Dlatego książka nie ma jasno określonego odbiorcy – może być nim każdy, kto bezskutecznie próbował swoich sił z dietą, czy też ktoś, kto chciałby się zdrowiej odżywiać, a nie wie jak to zrobić. Jednym słowem – każdy z nas.

Co ciekawe, książka naprawdę nie jest typowym poradnikiem dotyczącym bezsensownego liczenia kalorii i analizowania pochłanianych przez nas składników odżywczych – autorka wykłada nam to na samym początku, we wstępie. Skupia się bardziej na psychologii jedzenia, zwalczaniu złych nawyków i zwracaniu uwagi na dobór odpowiednich produktów, które później trafiają na nasze talerze. W miarę czytania dowiadujemy się, jak nasz umysł reaguje na bodźce związane z jedzeniem i zmusza nas do obserwowania naszych zachowań i reakcji na poszczególne smaki. To nieco inne, ale zdecydowanie skuteczniejsze podejście do tematu niż to, które znamy z reklam telewizyjnych i czasopism odnoszących się bezpośrednio do zdrowego odżywiania.

Książka podzielona jest na 9 części – rozdziałów, zawierających w swojej treści praktyczne wskazówki i rozmaite ćwiczenia mające pomóc nam w zrozumieniu własnych preferencji żywieniowych i tego, jak je zmienić na naszą korzyść. Czytelne wykresy i tabele sprawiają, że lektura staje się przyjemniejsza i bardziej pasjonująca. Modele żywieniowe, wpływy czynników zewnętrznych i wewnętrznych na nasze wybory dotyczące jedzenia, edukacja, emocje i uczucia, a nawet marketing branży spożywczej – te wszystkie tematy, skutecznie przeanalizowane przez autorkę, mogą stać za tym, że nie jemy tak, jak powinniśmy. To nie proste badania czynią jednak tę książkę czymś użytecznym – to nieskomplikowane rady i wskazówki, do których możemy się zastosować.

Podsumowując, „Jedz inaczej” to zdecydowanie jedna z lepszych pozycji dotyczących tematu psychologii jedzenia. Nie jest nudna, czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie, autorka ukazuje w niej inne podejście do tematu. Właśnie przez tę odmienność i brak narzuconego z góry przymusu do stosowania diety, Leanne Cooper skutecznie trafiła w moje kubki smakowe – temat odżywiania stał się dla mnie bardziej klarowny i uświadomiłem sobie, że żyję po to, aby jeść. Nie odwrotnie.