Technologia VR w przemyśle

Fabryka, w której urządzenia się projektuje i testuje zanim powstaną? Albo pracownicy szkolący się do akcji gaszenia płonącego szybu, którego nie ma? Oczywiście, to możliwe – technologia gier komputerowych wkroczyła do świata gospodarki.
Wirtualny przemysł dopiero się rodzi, ale wiele koncernów już od lat stosuje technologię VR do projektowania i konstruowania urządzeń oraz do planowania i organizowania procesu produkcji. Volkswagen w wirtualnej rzeczywistości szkoli pracowników w zakresie obsługi stanowisk oraz zasad bezpieczeństwa. Specjaliści z tej firmy są zdania, że po szkoleniu wirtualnym pracownicy nie mają żadnych problemów z podjęciem działania w realu.
Inny niemiecki koncern – Siemens wykorzystuje cyfrowo odwzorowaną rzeczywistość do projektowania nowych urządzeń. To jest właśnie największe osiągnięcie wirtualnego przemysłu – możliwość tworzenia wielkich projektów na platformie wirtualnej.
Nie bez znaczenia są próby zastosowania VR w przemyśle produkującym na potrzeby medycyny oraz w samym procesie szkolenia lekarzy do przeprowadzania skomplikowanych zabiegów operacyjnych.