Długo czekałem na taką książkę. To własnie dzięki takim utworom – jak opisywany przeze mnie w tym artykule – utwierdzam się w przekonaniu, że z biografii można zrobić prawdziwe arcydzieło. I nie chodzi tutaj tylko o kobietę, której utwór jest w całości poświęcony, ale o jego formę i tematykę, która zawarta jest w jego ramach. Tajemnice królowej Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów są zdecydowanie tym, o czym wszyscy chcą czytać..

Teoretycznie niewiele osób interesuje się najpopularniejszą rodziną królewską na świecie, ale jednak wszyscy wiedzą kim są i jak wielka władza leży w ich rękach. W utworze mamy do czynienia z przywódczynią Zjednoczonego Królestwa – stanowczą i opanowaną kobietą, przez wielu uznawaną za symbol korony, najbardziej znaną kobietę na świecie.

Książka ma być hołdem dla Elżbiety II – została bowiem wydana w 90. rocznicę jej urodzin. Dobrze wiemy, że ta kobieta jest najprawdopodobniej nieśmiertelna – wielu z nas zapewne widziało jej zdjęcia z 12 prezydentami Stanów Zjednoczonych. Czas mija, zmieniają się rządzący krajami, wybuchają wojny i medialne burze, a ona ciągle trwa. Czuwa i ze stoickim spokojem wprowadza ród Windsorów w XXI stulecie.

Treść książki ma się nijak do tego, co widzimy w mediach i środkach masowego przekazu – te rzeczy o królowej wiedzą wszyscy. Podczas czytania prześledzimy całą historię królowej – dorastając razem z nią, dowiemy się wielu tajemnic na temat jej życia i rządów. Z drugiej strony poznamy ją także jako zwyczajną kobietę – w młodości nieśmiałą, skromną i zamkniętą w sobie. Kobietę, która nigdy nie miała być królową.

To historia ukazana z innej perspektywy – cały utwór budowany jest z werwą i polotem, zawiera mnóstwo faktów, tajemnic, niuansów, anegdot, plotek. Autor wszystko to podaje nam z niesamowitą lekkością, przez co z każdą przeczytaną stroną decydujemy się na przewertowanie kolejnych kartek. Wczuwamy się w rolę zwyczajnej kobiety, podążamy za nią przez życie i dowiadujemy się tego:

Kim jest kobieta, która wyrosła na jedną z najbardziej stanowczych władczyń w historii Europy?

Wcale nie trzeba siedzieć w temacie aby ta lektura wydała nam się ciekawa. Bo oprócz tego, że Elżbieta jest jedną z najważniejszych osób we współczesnym świecie, jest także zwyczajną kobietą, pijącą herbatę w porcelanie wyłącznie jednego producenta, a na tronie wcale jej nie zależało.

Utwór łamie stereotypy i według mnie jest obowiązkowy nie tylko dla miłośnika rodziny królewskiej, ale dla każdego, kto z zaciekawieniem obserwuje bieżące wydarzenia na świecie. Po przeczytaniu zadajemy sobie wiele pytań i zastanawiamy się nad tym, czym byłby świat bez bohaterki tej biografii. Mało kto pamięta Wielką Brytanię bez niej, dlatego autorowi należą się gromkie brawa za ukazanie jej wielowymiarowego i niesamowicie interesującego portretu.

Boże, chroń królową!